Tığ ile Yapılan En Yeni Lif Modelleri

Tığ ile Yapılan En Yeni Lif Modelleri

El örgüsü lif modelleri çeyiz sandıklarının olmazsa olmaz parçaları arasında yer alır. Renk renk ipliklerin kullanıldığı çok fazla lif modeli bulunmaktadır. Basit ve düz modellerin yanı sıra aynı zamanda daha zor ve ağır modeller de bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış olan lif modellerinin yanı sıra değişen moda ile beraber güncel, modern dokunuşlara sahip lif modelleri de ortaya çıkmıştır. Eski ve yeni lif modellerinin birleşmesi ile beraber ise ortaya oldukça şık ve farklı lif modelleri çıkmıştır.

Lif modelleri arasında şiş ile yapılan modeller olsa da daha çok tığ işi örgü ile yapılan lifler daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise tığ örgüsünün daha kolay ilerliyor olması, lif modellerinde tığ işi ürünlerin daha şık ve farklı duruyor olmasından kaynaklıdır. Tığ ile yapabileceğiniz çok fazla lif örneği bulunmaktadır. Ancak siz hangi örgü alanında daha başarılıysanız onu tercih ederek örmeye başlayabilirsiniz.

El örgüsü tığ işi lif modelleri yaparken yuvarlak formda yapabileceğiniz gibi aynı zamanda kare, oval, yuvarlak, kalp, çiçek formlarında da örerek farklı lif modelleri ortaya çıkarabilirsiniz. Lif yapımında daha çok nohut örgü modeli kullanılmaktadır. Bu model ilk bakışta size zor ve karmaşık gibi gelebilir ancak tekniğini kavradığınızda oldukça kolaydır.

En yeni tığ işi lif modelleri oldukça fazla çeşide sahiptir. yapacağınız lifleri tek renk iplik kullanarak yapabileceğiniz gibi birden fazla ipi de aynı lif üzerinde kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra ise sakallı iplik, tüylü iplik, simli veya ebruli iplik gibi farklı ip türlerini de lif yapımında kullanabilirsiniz.

Tığ ile yapılan en yeni lif modelleri arasında çiçek, meyve, hayvan motifli olarak yapılan lifler dikkat çekmekte ve daha fazla tercih edilerek örülmektedir. Sakallı iplikler ile yapılan lif modelleri de oldukça göz önündedir. Sakallı ipliklerin kullanıldığı gelin damat motifli lifler son zamanların yeni gözdesi haline gelmiştir. Çeyiz sandıklarının baş tacı olan el örgüsü lifleri sizlerde rengarenk ipler ile örerek çeyiz sandıklarınızı süsleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git