Parmak Kukla Yapımı

Kukla ile oynamak ve kukla gösterileri izlemek çocukların en çok sevdikleri ve eğlendikleri durumların başında gelmektedir. Çocukların hayal gücünün gelişmesi açısından oldukça önemli olan kukla aktiviteleri öğretmenler ve ebeveynler tarafından da önemsenmektedir. Bu yüzden çocuklar ile birlikte el becerilerinin gelişeceği aktiviteler ile birlikte hem hayal dünyalarını geliştirebilir hem de eğlenceli vakit geçirmek mümkün olabilir.

Parmak kukla yaparak çocuklar ile birlikte eğlenceli zaman geçirmek mümkündür. Bununla birlikte hem kuklanızı kendiniz yapabilir hem de el becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Parmak kukla yapımı için öncelikli olarak tüm malzemelerin eksiksiz bir şekilde bulundurulması gerekmektedir. Parmak kukla için pamuk, makas, yapıştırıcı, ip, dikiş ipi, iğne, oynayan göz, kumaş malzemeleri ile eğlenceli kuklalar yapmak mümkündür.

Parmak kukla yapımı için öncelikli olarak kumaşa yapmak istediğiniz kahramanın istediğinize ve hayal gücünüze göre kesimini sağlamanız gerekmektedir. Ancak yapmış olduğunu figürden iki adet kesmeniz arkalı ve önlü olarak aynısını kestirmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte parçaların altını bırakacak şekilde dikmeniz gerekmektedir. Sıkı bir şekilde dikilmesi gerekmektedir. dikim işleminden sonra ince bir çubuk yardımı ile kumaş parçalarının ön yüzünü çevirmeniz gerekmektedir. Kuklanın dolgun görünmesi için öncelikli olarak içine pamuk doldurulması gerekmektedir. Ardından kuklanın yüzünü oynayan gözler ile süsledikten sonra geri kalanını hayal dünyanıza göre yapmanız gerekmektedir. Sonrasında parmağınızı geçirerek hayal gücünüze göre karakterinizi konuşturabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git