Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır ?

Yılbaşı günü sevdiklerini kuracağı göz alıcı sofralarda ağırlamak isteyenler için altın önerilerimiz var.Yılbaşı günü sevdiklerini davet ederek onlara ünlü Fransız şeflerden aşağıda kalmayan yeteneklerini sergilemeyi kim istemez ki?Günümüz koşullarında iş ve toplantılar arasında koşuştururken büyük sofralarda misafir ağırlamak gerçekten zor, kabul. Ama mutfakta ve sunumda yakaladığınız başarıyla konuşulmak istiyorsanız tek çareniz şefler gibi planlı ve hızlı hareket etmek.

2014-yilbasi-1

Doğru planlama ve zaman kontrolüyle misafirlerinize nefis sofralar kurabilirsiniz.Şık ve zarif bir sofra mı yoksa eğlenceli ve neşeli mi?Romantik çiftleri de unutmadık tabii.Kurmak istediğiniz sofrayı ve süslemeleri seçtikten sonra ise sıra mutfaktaki hünerlere geliyor.Sofra seçimleriniz ve yemek hazırlıklarınız için uygulamanız gerekenleri bir araya getirdik ki mükemmel bir sofra kurmanızın önünde hiçbir engel kalmasın.

2014-yilbasi-2

Sıcacık kalabalık bir sofra…
Çoluk çocuk, kardeş ve kuzenlerle dolu kalabalık bir yılbaşı sofranız olacaksa sizden mutlusu yok.Kalabalıkları doyurmak için yeterince yemeğiniz varsa iş rengarenk süslemelerle dolu  sıcak bir masa yaratmaya kalıyor.Yılbaşı dönemlerinde rengarenk süsler, toplar ve çeşit çeşit peçetelerle kaynadığı için zorlanmanıza imkan yok.Masa örtünüzü yeşil ve kırmızının tonlarından seçin.Süsleri çok fazla abartmayın,renkli tercihler yapın ama belirli bir plan dahilinde;aksi halde sıcak görüntüyü kaybedip, göz yoran bir sofra düzenine neden olabilirsiniz. Peçeteleri kareli ya da çizgili seçmek de sofraya sevimlilik katacaktır.Renkli şekerler, minik kırmızı kağıttan kalp ve yıldızlar sofraya serpildiğinde daha bir şık olur.

Misafire göre sofralar:

Asil şıklık…
Sizin içi yılbaşı görkemli ,asil ve şık sofra demekse tercihiniz kesinlikle bu masa düzeni olamalı.Vaktinizin bol olduğundan emin olun.Çünkü bu sofranın detaylarını tasarlamak zamanınızı alacaktır.Bir kere seçtiğiniz her parça, masanın üzerinde yer alacak her detay, şık ve ağır parçalar arasından seçilmiş olamalı.Kristal en büyük yardımcınız olacak.Kristal bardak ve kadehlerle masayı bol bol ışıltı verin.Seçtiğiniz yılbaşı süsleri gümüş ve altın renginde olsun.Asla canlı kırmızı tonlara gitmeyin.Tercih ettiğiniz tabaklar gümüş ve altın süslemeli olursa tamamlayıcı olacaktır. Eğer bu tip tabaklarınız yoksa düz ve sade beyaz tabaklar seçin, gerekirse çatal bıçak takımlarınızı altın ya da gümüş kullanarak renk verin.Peçetelikleri, özel katlama teknikleri kullanarak masaya yerleştirmeniz sofrayı daha zarif kılacaktır.Masanın ortasına ekleyeceğiniz altın ve gümüş renkli meyve modelleri sofranın dokusunu bozmadan sıcaklık katabilir.

yilbasi-2014-3

Uslanmaz romantik…
Romantizmin karla birleştirilmediği bir kış düşünmek imkansız.Eğer sevgiliniz veya eşinizle  baş başa romantik bir yılbaşı yemeği tasarladıysanız kar konseptine başrol oynatmalısınız.Karın beyazlığı, yumuşaklığı ve insana verdiği kış huzuru sofranıza yansıdığında sevgilinizle unutulmaz bir gece geçireceğiniz garantili.
Sofranızda beyaz ve buz renkler hakim olmalı. Masa örtü seçiminizi buz mavisi ya da kar beyaz tonlar arasında yapın.
Üzerine mutlaka kar ve yılbaşı çağrıştıran bembeyaz,üzeri altın yaldız desenli mumlar koyun.Beyaz cam bardaklarınızı sadece parlak altın tonu süslerle birleştirin.Karla kaplı yılbaşı ağacı ve peçetelikler masayı süsleyebileceğiniz detaylar.Gerisi sizin ve sevgilinizin hayal gücüne kalmış.Tabii kokulu ve süslü minik mumlar yakarak romantik masayı aydınlatmayı unutmayın. Loş aydınlatma kar beyazı konsepti daha da ortaya çıkacaktır.

Sade ve zarif…
Oldukça sade ve gösterişsiz bir davet vermek, böylece vakitten de tasarruf etmek istiyorsanız sadece iki renk kullanmalısınız:Beyaz ve kırmızı.Beyaz düz ya da ince şeritli tabaklar sade cam kadehler ve kırmızı detaylarla süsleyeceğiniz masanızın üzerinde çok fazla detay olmamasına özen gösterin.Kafa karıştırıcı detaylar,sofrayı kalabalık göstereceğinizden yakalamak istediğiniz zarif görünüm kaybolabilir.Çok sade hazırlanmış bir masa son derece şık ve biraz iddialı peçeteliklerle ışıldayacaktır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git