Tüm Örgü Teknikleri

Evet bayanlar bu yazımızda sizlere çok detaylı bir şekilde tüm örgü ekniklerini anlatımlı bir şekilde paylaşacağım umarım hoşunuza idecektir.

Mesela kısaca bahsedecek olursak, örgü teknikleri adına ilmek nasıl atılır, tomurcuk işi nasıl yapılır Resimli anlatımı, tığ işi zigzag diğer bir deyişle sülfile nasıl yapıldığına dair bilgiler ,kanaviçe işi , benekler, zürafa yani fransız düğümü, dış sınır belirleme, papatya çiçeği yapılışı, sap işi, sarma işi, iğne ardı, iğne ile jakar işleme, iğne zincir işi hakkında resimli anlatım yapacağım. 

Bu anlatım tekniklerini anlatarak tüm bayanhobileri.com kullanıcılarına yardımcı olabilmeyi umuyorum. Tığ işi ile ilgili internette bir çok doğru ve yanlış anlatımlar mevcuttur. En doğrusunu anlatmaya çalıştım.Hepinize kolay gelsin.

İlik nasıl yapılır ? Resimli Anlatım

ilik-nasıl-yapilir-resimli-anlatim

İplik iğneye resimdeki şekilde görüldüğü gibi dolanır A noktasından batırılır, B noktasına geçilirken iplik  iğne ucunun altından geçirilir.A noktasının hemen yanından işlemler tekrarlanır.İlik açılacak yerin etrafına battaniye kenarlarına ilmek kaçmasını önlemek amaçlı işlemlerde kullanılır.

Tomurcuk işi Örgü Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

tomurcuk-işi-örgü-nasıl-yapilir

İplik örgünün ön yüzüne alınır. İğne ile aynı yerin hemen yanındaki B noktasından A noktasına geçilir, iğne deliğindeki iplik, iğnenin ucuna istenilen sayıda dolanır, iğne dolamaların arasından çekilir, oluşan tomurcuk örgünün üzerindeki ipliğe aşağı doğru çekilerek sıkıştırılıp, tomurcuk oluşturulur. İğne ile tomurcuğun dibinden örgünün arka yüzüne geçilir, bir adet tomurcuk elde edilir.

 

Zigzag Örgü Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

zigzag-orgu-nasil-yapilir

İğne ile A noktasına batılır, B noktasına geçilir, C noktasından şekilde görüldüğü gibi işlemeye devam edilir. Yan dikişler farklı renklerle yapılarak süsleme bitirilir. Örgünün ön yüzündeki süslemelerde kullanılır.

 

Kanaviçe  İşi Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

kanavice-nasil-yapilir

Örgü üzerinde her ilmek şekilde görüldüğü gibi önce bir tarafa çapraz işlenir, işlenen çaprazların üzerine x işareti yapılarak işlem bitirilir.Örgü üzerindeki sınırlarda ve jakar uygulamalarında kullanılır.

 

Benekler  Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

benekler-nasil-yapilir

A noktasından başlanarak örgünün ters yüzünden ( B noktası) C noktasına geçilirken iplik iğne ucunun altından geçirilerek, iğne çekilir. D noktasından batılarak A noktasından örgünün ön tarafına geçilir… Şeklinde işlemler tekrarlanır.

 

Zürafa Fransız düğümü  Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

zurafa-fransiz-dugumu-nasil-yapilir

İğne A noktasından B noktasına geçirilir, örgü üzerinden iğnenin ipliği iğneye 2 defa dolanır. İğne dolamaların arasından çekilerek düğüm atılır kenarlarda sökülmesi istenmeyen yerlerde kullanılır.

 

Papatya çiçeği motifi  Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

papatma-işi-motifi-nasil-yapilir

A noktasından başlanır B ve C noktaları yapılırken iplik iğne ucunun altından geçirilerek A noktasına çıkılır… Şeklinde işlemler tekrarlanarak papatya yapılır.

 

İğne İle Jakar İşleme  Nasıl Yapılır ? Resimli Anlatım

igne-ile-jakar-isleme-nasil-yapilir

Şekilde görüldüğü gibi ; ilmek sıraları takip edilerek jakar, örgünün üzerine iğnenin ilmeğe giriş ve çıkış yönlerine göre yapılır.Örgüde desen işlemek için kullanılır.

Başka Anlatımlarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın. www.bayanhobileri.com

 

Not: Bu yazı veya yazının bir kısmı aktif link gösterilmek kaydıyla paylaşılabilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git