Tığ İşi Peluş Atkı-Bere-Çanta Örülüşü

Peluş Örgü Nasıl Örülür ? ( Atkı,bere,çanta)  Hem şık hem zarif hemde sıcacık olmak istermisiniz ? Kim istemez ki öyle değil mi, şimdi sizlere bu üçünün bir arada olduğu peluş atkı, peluş bere, peluş çanta modelinin . Örgü ile nasıl örülebileceğini anlatmaya çalışacağım.

Bu peluş modellerinin zorluk derecesi orta seviyededir. Ne zor ne de kolay diyebiliriz. Tığ-şiş numaramız 4 ve 5 numara tığ dır.Genç kesme hitap eden bu örgü modellerimiz oldukça şık ve zariftir. Kış aylarında zarifliğe önem veren hanımların vazgeçilmezi olabilir.Renk No: Sera K025 Krem 4×100 gr

pelus-canta-atki-bere

Peluş Atkı Örgü Anlatımı

Krem renkli iplikle 40 ilmek başlanarak 6 sıra, açık kahve iplikle 6 sıra düz örgü örülür.  Sonraki sıralar 18 sıra krem, 6 sıra açık kahve iplikle şeritler tekrarlanarak örülür. Örgü boyu 3 metre olduğunda 1defada kesilerek bitirilir. Atkı iki yanından dikilerek boru şekline getirilir. Atkının boğum şeklini vermek için ilmek sayısı 4 eşit parçaya bölünüp iki aşama halinde uygulanır. 1. Aşama dörde bölünen atkının ilk açık kahve şeritle ikinci açık kahve şerit üst üste getirilerek karşılıklı her iki tarafından 1 er cm dikilerek boğum oluşturulur. Sonraki boğum 2. Açık kahve şeritle 3. Açık kahve şerit birleştirilerek her iki karşılıklı tarafından 1 er cm dikilir. İşlem tekrarlanarak uygulanır.

Peluş Bere Örgü Anlatımı

Berenin bant kısmı için krem renkli iplikle 30 ilmek başlanarak 44 cm 4 sıra krem,2 sıra kahverengi şeklinde örülüp 1 defada kesilerek bitirilir. Berenin üst kısmı için 100 ilmek başlanarak, 4 sıra krem renkli iplikle düz örgü örülür. Sonraki sıralar 6 sıra kahverengi 16 sıra krem, şeklinde örülür. 50 cm örülüp 1 defada kesilerek bitirilir. Yanlarından dikilip 8 eşit parçaya bölünerek atkıda uygulanan şekilde boğum uygulanır. Berenin bant kısmıyla üst kısmı dikilerek birleştirilir. Berenin tepesi büzüp üzerine ponpon dikilir.

Peluş Örgü Çanta Anlatımı

Krem iplikle 5 numaralı tığla 50 zincir çekilip üzerine 50 tırabzan yapılır. Örgü boyu 30 cm oluncaya kadar 50 tırabzan örmeye devam edilip bitirilir. Aynı şekilde 2 parça örülüp birleştirilir. Çantanın ağız kısmına fermuar dikilir. Çantanın üst kısmına pelüş ponpon dikilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git