Tig İşi Boğazlı Kazak Yapımı (Açıklamalı)

Kışın soğuk günlerinin tam ortasındayız bu soğuk kış günlerinde hem şık hem de sıcak olmak istiyorsanız. Bu örgü kazak anlatımı tam size göre kazağımızın zorluk derecesi orta seviyededir. Örgüde kullanacağımız şiş numaramız 7 numaralı şiştir.

Örgü şekli ise düz örgü-ters örgü şeklindedir. Daha çok genç kesimin tercih edeceği bu örgü kazak modeli kış mevsimlerinde şıklığınızı ve zerafetinizi ön plana çıkaracaktır.

Kazağımızda kullanacağımız ip renk Numaraası : Mossa  D2198 Lila kırçıllı 6×100 gr ( ipi nereden temin edeceğiniz konumuzun sonunda belirtilmiştir.

Arka yüz örgü şekli  :  71 ilmek başlanarak lastik için, örgünün düz yüzünden 2 ilmek ters, 1ilmek örülmeden alınır şeklinde tekrarlanarak örülür. Örgünün ters yüzünden ters ilmekler ters, düz ilmekler düz örgü örülür. Örgü boyu 8 cm olduğunda yıldız modeli uygulamasına geçilir.

kircilli-kazak-modeli

Yıldız modeli için; örgünün düz yüzünden örgünün yan kısımları için 2 ilmek düz örgü, model için, 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkartılır, 1 ilmek düz örgü, 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkartılır şeklinde sıra başına kadar tekrarlanarak örülür. Örgünün arka yüzünden her sıra ters örgü örülür. Örgünün düz yüzünden sonraki sıralar, örneğin verev olması için bir önceki sırada 3 ilmeğin içinden çıkarılan 3 ilmeğin ortasındaki 1 ilmek düz örgü örülür, 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkartılır, 1 ilmek düz örülür, 3 ilmeğin içinden 3 ilmek çıkartılır şeklinde tekrarlanarak örülür.

Örgü boyu 42 cm olduğunda reglan kol için örgünün her iki yanından 3’er ilmek, daha sonra örgünün ön yüzünden her sırada, her iki yanından 1’er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 65 cm olduğunda kalan 29 ilmek şişte bekletilir.

Ön yüz örgü şekli: 71 ilmek başlanarak 8 cm arka parçada uygulanan lastik örgü uygulanarak örülüp model uygulamasına geçilir. Model için ilmekler 9 ilmek (2 ilmekters-1 düz ilmek örülmeden alınır), 23 ilmek (yıldız modeli) 7 ilmek( 1ilmek ters,1 düz ilmek örülmeden alınır), 23 ilmek (yıldız modeli) 9 ilmek( 2 ilmekters,1 düz ilmek örülmeden alınır) şeklinde örülür. Örgü boyu 42 cm olduğunda reglan kol için örgünün her iki yanından 3’er ilmek, daha sonra örgünün düz yüzünden her sıra, her iki yanından 1’er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 65 cm olduğunda kalan 29 ilmek şişte bekletilir.

Kol örgü şekli : 39 ilmek başlanarak 7 cm arka parçada uygulanan lastik örgü uygulanarak örülüp yıldız modeli uygulanarak örgüye devam edilir. Örgü boyu 47 cm olduğunda reglan kol için örgünün her iki yanından 3’er ilmek, daha sonra, örgünün düz yüzünden her sıra, her iki yanından 1’er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 67 cm olduğunda kalan 15 ilmek şişte bekletilir.

Yaka Örgü Şekli  : Bekletilen ilmekler tek şişte toplanarak 88 ilmekle 10 cm arka parçada uygulanan lastik örgü uygulanarak örülür. Örgü boyu 10 cm olduğunda, örgü boyu 20 cm oluncaya kadar, lastik örgünün ön yüzünde uygulanan model arka yüzünde, arka yüzünde uygulanan model ön yüzünde uygulanarak örülür. Örgü boyu 20 cm olduğunda ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Bu örgüyü örmek için gerekli olan ipimizi buradan satın alabiliriz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git