Tenin Tatlı Ekşisi Çiller !

Çilin son derece sempatik bir genetik özellik olduğuna hiç şüphe yok.Ancak gereken özen gösterilmezse, özellikle sonradan güneşin etkisiyle oluşan ciddi tehlikelerin habercisidir.Bu sevimli kahverengi dostlarımızla mutlu yaşamanın ya da onlardan tamamen kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz.

Çiller genetik sahiplerinin son derece sevimli göstermeyi başaran tatlı birer bela.Özellikle açık tenlilerde dolayısıyla sarışınlardasıkça görülen bu kahverengi küçük lekeler,sonradan güneşin etkisiylede oluşabiliyor.özellikle yine açık tenliler güneşten yeterince korunmadıklarında güneş ışınlarından en çabuk etkilenen yüz,omuz sırt ve göğüs bölgelerinde çillenme başlıyor. Sonradan oluşan bu çilleri orgnizmanın cildi ultraviyole güneş ışınlarından korumak için verdiği doğal tepki sonucu ortaya çılan lekeler olarak tarif etmemiz mümkün.Soğuk aylarda güneş ışınları etkisiz olduğu için genellikle yaz aylarında ortaya çıkıyor.

 

cillerimden kurtulmak istiyorum

Önce güneşten korunmamız gerekiyor !

Uzmanlar çille ilgili her soruda bıkmadan usanmadan güneşten korunmayla söze başlıyorlar.İster genetik ister sonradan güneş yanığı sonucu oluşmuş olsun çil sorunu olan kişilerin öncelikle güneşten sıkı bir biçimde kendilerini korumaları gerekiyor’ efelit’ çillenmeler. İkincisi ise solar lentigo olarak bilinen ve daha ileri yaşlarda ortaya çıkan düzensiz koyu renkli çiller .Solaryum her iki türünde bir numaralı düşmanıdır.Uzmanlar açık tenli ve çilli kişilerde solaryumu tamamen yasaklıyor.,

Bitki ve meyveler en yakın dostunuz 

Cilt lekelerinin tedavi tarihi çok eski dönemlere uzanıyor.Eski mısır ve yunanistan da bunun için çeşitli yöntemler kullanıldığı biliniyor. Örneğin karahindiba ve yaban turpunun koyu cilt rengini açtığı ve pigment lekelerini iyileştirdiği biliniyor.

Çillilere Öneriler

Ben doktora gitmem diyorsanız çiller üzerinde etkisi olduğu bilinen zararsız bitkilere başvurabilirsiniz. Karaturp (yaban turbu ) karahindiba ve salatalık konunun uzmanları olarak biliniyor. Taze sebzeler temizlenerek dilimlenip yüze yerleştiriliyor. Salatalığı rendeleyerek suyunuda kullanabilirsiniz.Taze sıkılmış limon suyununda çillere iyi geldiği söyleniyor. Ancak limonu içindeki asidin cildinizi tahriş etmemesi için en fazla 20 dakika uygulamanız gerekmektedir.Kullanılacak meyvelerin hormonsuz ve mevsiminde uygulanması gerekir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git