Sivilceler Neden Oluşur ?

Ergenlik döneminizi çoktan atlattınız fakat sivilceleriniz var, öyle mi? Bu baş belası sivilcelerden neden hala kurtulamadığınızı merak ediyorsanız, işte sivilcelerin nedenleri.

Sivilceler hormonsal sebeplerden dolayı, sebum adı verilen salgıda artış yüzünden, kıl folikülünün yapısıyla ilgili olarak, bakteriler ve inflamasyon yüzünden ortaya çıkarlar. Hormonsal sebepler, daha çok ergenlik döneminde görülür ve ergenlik dönemi sivilceleri olarak kendilerini gösterirler. Fakat bazen, kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları düzensizlikler ya da hormonsal düzensizlikler sonucu da ortaya çıkar.

Yağ bezleri derideki küçük gözeneklerden cildi korumak için sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Fakat bazen aşırı sebum salgılanır ve ciltteki gözenekler tıkanır. Kıl kökünde biriken sebumlar sivilcelerin çıkmasına yol açar. Ciltteki ölü hücreler sebumla birleştiğinde kanal daha fazla tıkanır ve başka bir sorun olan komedon oluşumunu tetikler. Tıkanmış folikül ise daha çok bakterinin üremesine yol açar. Üreyen akne bakterileri daha fazla kimyasal madde üreterek kendi üremeleri için gerekli zemini hazırlarlar. Ürettikleri kimyasallar ciltte renk değişmelerinden tutun da ödeme kadar sorunlara yol açar. Böyle bir aşamada cilt uzmanlarından yardım almak gerekir.

Sivilceler, genetik özelliklerinizden dolayı da görülebilir. Kullanılan kozmetik ürünleri, aşırı makyaj da sivilcelerin görülmesine sebep olur. Aşırı stres sivilcelerin ortaya çıkmasında etkili olabilir. Beslenme alışkanlığınız ise direkt sivilcelerin çıkmasına sebep olmaz fakat cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olarak sivilcelerin çıkmasına müsait bir cilde sebebiyet verir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git