Sepet Örgü Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar ,

Artık örgü iplerinizi daha rahat bir şekilde koyabileceğiniz örgü sepetimizin yapılışını sizlerle paylaşacağım. Poşet, dolap gibi yerlerde kullanmak yerine örgü sepetinizi örgü malzemeleriniz için daha pratik hale getirerek kullanıma başlamak sizlerin elinizde .

Malzemeler

Spacutti ( spaketti ) ipi , 8 Numara tığ

Yapılışı

İlk öncelikle halkamızı yapmakla başladıktan sonra bir zincir çektkten sonra halkamızı doldurmaya başlayarak halkamızın dolmasını sağlıyoruz halkamız dolduktan sonra her ilmeğe 2 ‘şer batırarak bir önceki sıranın ilmeklerinin sayısını 2 katına cıkarmıs oluyoruz ve sona kalan ilmekle birleştiriyoruz .

sepet-2 resmi sepet-3 resmi

Bir sonraki sırada 1 zincir çekiyoruz bir tek bir çift olarak örmeye devam ediyoruz ve bir sonraki sırada 2 tek 1 çift olarak örmeye devam ederken her sırada çift sayısını arttırıp ta bir çift olarak yapıyoruz tek olanları tek tek örerken ciftleri ise iki batarak örüyoruz . 5. sıramıza geldiğimizde 3 tek 4.çift olarak batırıyoruz 6. Sıramızda 5 tek 6.çift olarak bu şekilde arttırarak tekleri sepetimizin istediğimiz gibi uzatıp büyülte biliyoruz. İstediğimiz büyüklük elde edilince kesiyoruz . Kesme işlemi ise Tabanımızı oluşturmuş olduktan sonra bir zincir çekip o sıradaki her iğneliği alıp  kesme işlemini oluşturuyoruz.

sepet-4 resmi sepet-5 resmi

Şimdi ise yapmış olduğumuz taban kenarlığı oluşturmamız gerekmekte . Kenarlığımızı oluşturmak için ilk zincirimizi çekiyoruz ve sıramızdaki boşluğa batarak örmeye bu şekilde devam edipte böylelikle her sırada bu şekilde sepetimizin yüksekliğini ayarlayabiliyoruz sepetimizin yüksekliğini ayarladıktan sonraki son sıramızda ise 2 ilmek bir alıyoruz ve ikisini birer birer geçirip ikisini bir çıkarıyoruz.

sepet-6 resmi sepet-7 RESMİ

Sırada bu işlemi yaparken sepetimizin alt kısmına göre ağız kısmı daha büzük bir hal alıyor . bu büzme işlemimizde bittikten sonra artık ipimizi kesip sepetimizi örerek bitirmiş oluyoruz.

sepet-9 RESMİ

sepet-son RESMİ

İYİ GÜNLERDE KULANIN…

 

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git