Petek Örgü Bebek kazak Örneği

Bebek çok tatlı öyle değilmi, üzerindenki kazak ise o ayrı bir tatlı bu örgümüzün derecesi orta ne zor ne kolay diyebilirim öreceğimiz tığ numarası ise 3 numaralı tığ, petek örgü olarak geçiyor.Örülmesine geçersek şöyle ;

Arka Taraf

İplik rengimiz beyaz 114 ilmek başlamak sureti ile örülüyor 4 ters, 2 düz olarak devam edip sıra sonuna kadar tekrarlanarak örülür. Örgümüzün arka tarafından ters ilmekler ters, düz ilmekler düz örülecektir.. Örgünün düz yüzünden ise petek modeli için; her sıra düz örülen 2 ilmeğin 1’i sağa, 1’i sola kaydırılarak örülür. Kaydırılarak örülen düz ilmekler birleştiğinde birbiriyle burulur.

petek-örgü-bebek-kazak-modeli

Çalışmamızın boyu 2 cm olduğunda, düz örgüyle örgüye devam dilmesi gerekir. Örgü boyu 27 cm oluncaya kadar 11 defa örgünün her iki yanından her 2 cm de bir 1 er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 27 cm olduğunda kol evi için örgünün her iki yanından 4+2+1 ilmek kesilir. Aynı sırada belli aralıklarla 11 ilmek kesilerek örülür. Etek ucunda kurulan modele geçilir. Örgü boyu 33 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanıp ortadan ikiye ayırılıp örgüye 2 parça halinde devam edilir. Ayrılan parçanın orta yanından bant için 6 ilmek arttırılıp 5 cm ara ile 2 adet ilik açılarak örülür. Örgü boyu 39 cm ulaştığında ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Ön Taraf

Örgü boyu 31 cm oluncaya kadar arka parçayla aynı şekilde örülür. Örgü boyu 31 cm olduğunda yaka için ilmekler ortalanıp ortadaki 14 ilmek 1 defada kesilir. Kesilen ilmeklerin her iki yanından sırasıyla 2+2 +1+1 ilmek kesilir. Örgü boyu 39 cm olduğunda omuzlarda kalan 21’er ilmek 1 defada kesilerek bitirilir.

Kollar 

50 ilmek başlanarak etek ucu ve robada uygulanan petek modeli uygulanır. Örgü boyu 4 cm olduğunda düz örgüye geçilirken belli aralıklarla 14 ilmek arttırılarak örülür. Örgü boyu 6 cm olduğunda kol evi için örgünün her iki yanından 4’er ilmek kesilir. Örgü boyu 14 cm oluncaya kadar örgünün her iki yanından her sıra 1 er ilmek kesilerek örülür. Örgü boyu 14 cm olduğunda kalan ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.Diğer kol da aynı şekilde örülür.

Yaka Kısmı ; Yaka etrafından 100 ilmek toplanarak çıkarılır. 3 cm petek modeli uygulanıp 1 defada kesilerek bitirilir.

Patikler 

60 ilmek başlanarak 4 cm haraşo örülür. Örgünün her iki yanındaki 20 şer ilmek şişte bekletilip örgüye ortadaki 10 ilmekle devam edilir. Örgünün ortasındaki 10 ilmeği örerken, şişte bekletilen 20 şer ilmek 10 ar ilmek kalıncaya kadar her sıra 1’er ilmek kesilerek örülür. Örgünün her iki yanındaki şişte bekletilen ilmek sayısı 10 olduğunda bütün ilmekler birlikte 4 cm petek modeli örülüp ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.

Bandanası 

16 ilmek başlanarak 6 cm petek modeli model uygulanıp düz örgüyle devam edilir. Toplam 19 cm örülerek tekrar petek model uygulanır. Örgü boyu 26 cm olduğunda ilmekler 1 defada kesilerek bitirilir.Elbise, bandana ve patikler bitirilince sarı, mavi, pembe renkli ipliklerle iğneyle yıldız deseni işlenir.

Kaynak

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git