Kışlık Uzun Hırka Modeli

Kış aylarında biz bayanlar hem sıcak olmak hemde şık gözükmek isteriz.Ama bunu kimi zaman başarmamız zor olur. Yağmur, çamur hele bir de çocuklar varsa kendimize zaman ayırmak çok daha güç hale gelir. Bu yazımızda sizlere haraşo örgü tekniği ile örülmüş olan. Fotoğrafımızdaki uzun hırka modeli hakkında bilgi ve nasıl örmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Hırka modelimiz bildik kısa modellerden değil belden aşağıya doğru uzun bir model daha önce bu şekilde bir hırka paylaşmamıştım. Bu hırkamızı krem rengi bir ip ile örebilirsiniz.Fotoğraflarda da gözüktüğü gibi küçük ponpon kullanılarak yaka kısmından ayrı bir hava verilmiş.

uzun-hirka-modeli

 

Krem Rengi Uzun Örgü Hırka Modeli Anlatımı ;

 

Bu güzel hırkamızı haraşo tekniği ile örüyoruz.Pek zorlanacağınızı düşünmüyorum kolay bir model.Yetişkin genç bayanlarımıza daha çok hitap ediyor.Sekiz numaralı şiş bu hırkayı örmekte size yardımcı olacaktır.

Hırkamızı atmış yedi ilmek ile beş sıra haraşo olarak örmeye başlayarak modelimizi kuralım ;beş ilmek haraşo iki ilmek ters, 6 ilmek düz, 7 ilmek ters ve devamında 2 ilmek düz, 2 ilmek ters atıyoruz ve devam ediyoruz dokuz ilmek düz, iki ters ilmek, dokuz ilmek düz, 2 ilmek ters, üç ilmek düz atıyoruz. Devamında yedi ters ilmek,  altı düz ilmek , iki ilmek ters, 5 ilmeğimizi haraşo örüp örgü sıramızı bitiriyoruz.Örgümüzün arka tarafında gelen ilmekleri geldiği şekilde örebilirsiniz.

Analtımdaki gibi dört sıra örgümüzden daha sonra beşinci sırada altı ilmek düzleri ikiye ayırarak üç ilmeği sağa, üç ilmeği sol tarafa alarak buruyoruz. Her beş sıramızda bir bu burma işlemimizi uygulayacağız.İki ilmek düzlerin birini her sıramızda, bir ilmek sağ taraf, diğerini  her sıramızda bir ilmek sol tarafa kaydıralım.On sıra süresince kaydırmayı tekrar edeceğiz. Onbirinci sıramızda tam aksi yöne kaydırıp zig zag modelimizi verelim.

 

Uzun Etekli Örgü Hırka Yapılışı

 

İki ilmek düzlerin yanındaki yedi ilmek terslerin ortasındaki dördüncü ilmekleri zigzagların tüm çevrilişin de ponpon uyguluyoruz.Ponponlarımızın yapımları için yedi ilmek tersin orta kısmındaki dörtdüncü ilmekten üç ilmek çıkartacağız, iki sıra düz şekilde öreceğiz ve sonra tek ilmek şekline getireceğiz.

Dokuz ilmek düzlerden ise, üçü saç örgüsü yapıyoruz. Tüm beşinci sırada saç örgülerinizi burmalısınız. Örgümüzün atmışbirinci kısmında diğer bir deyişle, 2li burgularımızı onyedi defa burdukdan sonra yakamız için tek yüzden beş ilmek haraşoların ön kısmından her sırada 1 ilmek artırmalıyız. Arttırma işlemimize kırkyedi ilmek haraşo olana dek devam ediyoruz ve tekrar arttırılan ilmeklerimizi tüm sırada 1er, 1er eksilterek, beş ilmek haraşoya düşmeliyiz.Örgü hırkamızın devamında tekrar onyedi defa ikili burgularımızı tekrrarlayarak beş sıra haraşo örerek bitiriyoruz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git