Keçeden Toka Yapımı

Çok güzel bir toka yapmaya ne dersiniz? Güzelce saçlarınız toplayabileceğiniz şık rengârenk şirin mi şirin bir toka modelini sizlerin beğenisine sunuyoruz. Toka modelimizin yapımında keçe kullanacağız. İşlenmesi son derece kolay olan keçe kumaşı sayesinde birçok kendin yap projesi yaptık ve yamaya devam ediyoruz. Diğer projelere de göz atmak istiyorsanız sitemizin ilgili kategorisini ziyaret etmenizi öneririz.

keceden-toka1

Keçeden toka yapımı oldukça basittir. Sadece az bir zamanınızı ve az bir enerjinizi harcayarak kendi ellerinizle yaptığınız çok güzel bir keçe tokaya sahip olabilirsiniz. Biz keçe tokamızı yaparken kırmız renkler kullandık. Siz dilediğiniz rengi kullanarak hoşunuza giden keçe tokayı oluşturun. Gelelim ihtiyaç duyacağımız malzemelere.

keceden-toka2

  • Keçe-yün karışımı kumaş
  • Değişik renklerde keçe kumaş
  • Dikiş ipliği ve iğnesi
  • 50 – 60 cm kadar kurdele

Öncelikle resimlerden de takip edebileceğiniz gibi tokamızın üzerini süslemek için keçe kumaşı kullanarak değişik renklerde çiçek modelleri yapalım. Bu modelleri internetten hazır çiçek modellerini aratarak bulduklarınızın bilgisayar çıktısı yardımı ile yapabileceğiniz gibi kendi çizim yeteneğinizle oluşturacağınız kalıplar yardımı ile de yapabilirsiniz. Süslemeye çok şık duracak yapraklar da ekledik. Siz dilerseniz farklı süs modelleri de kullanabilirsiniz.

keceden-toka3

keceden-toka4

Süslemelerimizi oluşturduktan sonra bunları tokanın ön cephesi şeklinde kestiğimiz keçe kumaşımıza dikelim. Daha sonra bu kumaşın altına keçe-yün karışımı yine tokanın ön cephesi şeklinde kestiğimiz kumaşı dikelim. Bu keçe – yün karışımı kumaşın ilk keçe kumaştan çok az daha uzun olmasına dikkat edelim. Arta kalan kısımlara kurdelemizi dikeceğiz. Dikim işlemi bittikten sonra kurdeleyi de dikerek şirin mi şirin keçeden toka yapımı işlemini bitirelim.

keceden-toka5

keceden-toka6

Resimlerden de görebileceğiniz gibi ortaya son derece güzel bir keçe toka çıktı. Bu basit kendin yap projesini dilediğiniz renklerde uygulayarak çeşitli tokalar yapabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git