Karpuz ve Portakal Desenli Tepsi Yapımı

Bugün çok güzel ve kullanışlı bir kendin yap projesini sizlere tanıtacağız. Tam sıcak yaz günlerine uyacak şıklıkta çok şirin bir projemiz var. Hem yaparken eğlenceli vakit geçirecek hem de sonucunda çok güzel bir eşyaya sahip olmuş olacaksınız. Projemiz yaz meyvelerinin desenlerini kullanarak yapacağımız çok güzel bir tahta tepsi.

Proje bitiminde oldukça orijinal, desenli, özgün bir eşyaya daha sahip olacaksınız. Şimdi gelelim ihtiyacımız olacak malzemelere;

  • Hobi malzemeleri satan dükkanlarda ya da marangozlarda rahatlıkla bulabileceğiniz ham ahşap tabla. Tablaları yapacağımız tepsi boyutuna göre kestirelim.
  • Kullanacağımız farklı renklerde ahşap boyaları.
  • 4 tane metal kaşık. Artık kullanmadığınız ya da eskimiş kaşıklarınızı kullanabilirsiniz.
  • Yapım işlerinde kullanmak için matkap ve vida.karpuz-portakal-desenli-tepsi-yapimi-1

Biz projemizi bir set halinde kurguladık. Tepsilerimizden birini karpuz diğerini ise portakal desenlerini örnek alarak yapacağız. Siz isterseniz dilediğiniz birini yapabilirsiniz. Önce karpuz desenli tepsimiz ile başlayalım.

Kesimini istediğimiz boyutlarda yaptırdığımız ahşap tepsimizi kırmız boya ile boyayalım. Boya yapma işleminde fırça ya da sünger kullanabiliriz.

Boyayı iyice yedirerek birkaç kat halinde tepsiye uygulayalım. İçimize sinecek görüntü oluştuktan sonra boyayı kurumaya bırakalım. Daha sonra tepsimizin çevresine beyaz boya yardımı ile bir şerit çekelim. Bu sayede tepsimize daha şık bir görünüm kazandırırız. Kenar kısımlarını da resimde de göreceğiniz şekilde yeşil boya ile boyayarak karpuz deseni görünümünün temelini oluşturalım. Şimdi geldi karpuzumuzun çekirdeklerini yerleştirmeye. Uygun kalınlıktaki bir fırça yardımı ile özenle karpuzumuzun çekirdeklerini çizelim ve tepsiyi kurumaya bırakalım.

karpuz-portakal-desenli-tepsi-yapimi-2

Tepsimiz kururken biz de ikinci tepsimiz olan portakal desenli tepsimizin yapımına geçebiliriz.

karpuz-portakal-desenli-tepsi-yapimi-3

Tepsimizi portakal rengini verecek şekilde turuncu boya ile boyayalım. Karpuz desenli tepside yaptığımız gibi çevresini beyaz boyayla boyayalım. Daha sonra resimlerde göreceğiniz şekilde cetvel yardımı ile portakalımızın dilim desenlerini çizelim.

karpuz-portakal-desenli-tepsi-yapimi-4

Bu desenleri fırçamız yardımı ile beyaza boyayalım. Son olarak ta tepsimizin kenarlarını sarı renge boyayarak portakal görünümünü tamamlayalım. Şimdi tepsimizi kurumaya bırakalım.

karpuz-portakal-desenli-tepsi-yapimi-5

Tepsiler kuruduktan sonra iki tepsimizin de kulplarını yapmaya geçebiliriz. Kaşıklarımızı kulp yapımında kullanacağız. Matkabımızı kullanarak kaşıkları vida yardımı ile tepsilere sabitleyelim. Kaşıkları birbirlerine simetrik olarak yerleştirmeye dikkat edin. Kulpları da tamamladıktan sonra yaz meyveleri desenli tepsilerimizin yapım işlemi bitmiş demektir.

karpuz-portakal-desenli-tepsi-yapimi-6

Eğer isterseniz başka meyve desenlerini de uygulayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git