Kanaviçe Yastık Yapımı

Televizyon seyrederken bile işleyebileceğiniz kanaviçe ile yastıktan masa örtüsüne kadar eviniz için dekoratif ya da işlevsel pek çok ürün yapabilirsiniz. Malzemeler: Etamin kumaş renkli kanaviçe ipleri etamin iğnesi şema.

Kanaviçe Yastık Yapılışı

Kanaviçeye başlarken ilk yapmanız gereken etamin kumaşınızın ortasını tespit etmek. Kumaşınızı önce kenarları aynı hizaya gelecek şekilde ikiye katlayın ve bu şekilde ortaya gelen noktayı bulun. Daha sonra bu orta noktaya göre kumaşınızı soldan sağa ve yukarıdan aşağıya teğelleyin.

Şemaya bakarak size en kolay gelecek şekilde modelinizin tam ortasından ya da en üst veya alttan başlayabilirsiniz. İlk başlarda etaminin sert olduğunu göreceksinizancak işledikçe yumuşayacaktır. İlk çarpınıza başlarken kumaşın arkasında 5 cm kadar serbest ip bırakın. Kesinlikle düğüm atmayın.Düğüm kumaşta potluk yapacaktır.

kanavice-yastik-yapimi

Birkaç çarpı yaptıktan sonra arkada bıraktığınız ipi yürütün. İpiniz küçüldüğünde tekrar kalan miktarı kumaşın arkasında yürütün. İp 6 saptan oluşmaktadır.Çarpılar için 2 sap kontur için ise 1 sap kullanın. Çarpıları oluştururken iki metod uygulayabilirsiniz. Birincisinde önce yarım çarpı yapıp sonra geri dönüp aynı yarım çarpıların üstüne tam tersi yönde işleyerek tamamlayabilirsiniz.Ya da çarpılarınızı tek seferde yapabilirsiniz. Çarpıları hangi yönde başladıysanız o yönde devam edin.

Modelinizi tamamıyla işledikten sonra şekillerin etrafını kontürleyin. Kontür şeklin daha belirgin hale gelmesini sağlar.Eğer sizin için daha rahat olacağını düşünüyorsanız kumaşınızı kanvasa geçirip de işleyebilirsiniz. İşleme bitince deterjan kullanmadan soğuk su ile yıkayın ama sıkmayın. Tülbent arasında tersten ütüleyerek kurutun. Yastığınıza ya da havlulunuza dikin.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git