İğne Oyası Nasıl Yapılır ve İğne Oyası Teknikleri

Geleneksel kültürümüzün ve kaybolmakta olan el sanatlarımızın en önemli örneklerinden biri ve sadece Türk insanına özgü iğne oyaları, düz renkli veya basma yemenilerin, kreplerin, mendillerin, gömleklerin önlerine, yaka ve kollarına renkli ipek, pamuklu ve naylon ipekle, iğne ile yapılan çok zarif bir dantel türüdür.

İğne oyası nasıl yapılır ve örnek desenleri resimleri, iğne oyası ile yapılan kenar örnekleri, deseni, çarşaf çalışması, iğne oyası ile yapılan kese resimi, iğne oyası yapım tekniği, yapımında dikkat edilmesi gerekenler.

 

Boncuklarla Yapılan İğne Oyaları 

 

Boncuk iğne oyası, geleneksel işlerimiz arasındadır. Anadolu’da yapılan boncuk ile yapılmış iğne oyaları günümüze kadar ulaşmıştır. İnci gibi değerli boncuklar kullanılarak da yapılmıştır. Boncuk oyaları süsleme amacı ile yapılmıştır.

Boncuk ile yapılan iğne oyaları genellikle zincir veya kumaş üzerine yapılır. İğne oyası yapılırken boncukların yanı sıra süslemek için çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Bunlar yöreye göre çeşitlilik gösteren materyallerdir. Metal pul, bez parçaları, minik midyeler, nazar boncukları kullanılabilir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git