İğne Ardı Perde Nakışı Anlatımı

Nakışa başlamadan önce işleyeceğiniz motifleri kalıp olarak belirleyin.perde kumaşınızı keten yada pamuklu kumaştan ve renk olarak pastel tonları seçerseniz daha güzel olur.bu seçimin sonucunda nakışımız doğallıktan kopmayacaktır.

Nakışı işlemeye başlamadan seçtiğiniz kumaşın  kenarlarını teyelleyin. Kumaşın tam ortasını, üst kenardan alt kenara ve yan kenarları düz teyel yaparak belirginleştirin ve burayı işaretleyin. Gül ve yapraklar gibi içi dolacak her motif iğne ardı işi, Çizgili kısımlar ise zincirle yapılmıştır.

Perde Üst Bölüm:
190×90 cm. kumaş kesin. Tamamladığınızda  50×189 cm. olacaktır. Motifler patiska üzerine iki kat muline İpliği kullanılarak işlenmiştir. Güller için bir buçuk çile pembe, fiyonklar için bir çile gül kurusu, yapraklar için iki çile yeşil ve bir çile yeşil muline ipliği yeterli Çiçek sepeti için bir çile yeşil kullanın.

Perde Kenarları:
250×90 cm. kumaşı kesin.
Tamamlanınca 240×80 cm. boyutlarında olacaktır. Çiçek sepetleri perdeyi ortalayarak yapılmalı, asılmadan önce üst kenardan 70 cm. uzağa işlenir. Güller için iki çile yeşil ve yarım çile yeşil, sepetler için bir buçuk çile yeşil ip yeterli.
Perdeyi bitirdiğinizde el emeğinizle gurur duyacak bir şaheser ortaya çıkacaktır.

nakışlı-perde

PERDE BANDI

15×75 cm. boyutlarında kumaşı kesin. Tamamlandığında her bant 11×65 cm.olacaktır. Bantları bağlamak için 7 cm. kalınlığında 1,5 m saten kurdele gerekiyor. Motif beyaz koton patiska üstüne iki kat muline iplik ile işlenmiştir. Yaprak ve dallar işlemek için iki çile, fiyonkları yapmak  için yarım çile gül kurusu, puanlar için 2m. kırmızı ip kullanılmıştır. Motifleri keten üzerine nakış ipliği kullanılarak da yapabilirsiniz. Yapraklar için 1,5 çile yeşil, fiyonklar için yarım çile yağ yeşili, puanlar için 2m. kırmızı ip gerekli. Eski perdelere yeni görünüm katmanın bir başka yolu da budur.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git