Evde Doğal Deterjan Yapımı

Evde doğal deterjan yapımı hakkında bilgi almak ister misiniz? Doğal malzeme kullanımdan o kadar uzakta yaşıyoruz ki kimyasal etkilerin birçok hastalığı tetiklediğini unutuyoruz. Hızlı yaşam ve tüketim elimizdeki doğal malzemelerin kullanımı neredeyse engeller durumda.  Zamandan kazanmak için tüketime yönelmek aslında birçok konuda kayıp yaşamamıza neden oluyor. Öncelikle sağlığımızdan…

Evde en çok tükettiğimiz temizlik malzemeleri arasında yer alan deterjanlar günümüzde gittikçe artan cilt rahatsızlıklarına neden oluyor. Henüz böyle bir probleminiz yoksa ileride sıkıntı yaratmayacağını bilemeyiz. Aynı zamanda pahalı ve ev bütçesine verdiği zararı da unutmamak gerekir. Çok kolay yöntemler ile hazırlanması imkân olan evde doğal deterjan yapımı uzun vadeli kullanımlar için de uygun olacaktır. Doğal olan her şeye hasret duymamız tüketim alışkanlığımızın da zamanla değişmesine neden oluyor. Organik ürünler kullanmanın doğaya karşı saygı oluşturacağını bilmek gerekir. Bu yazıda evde nasıl kendi başınıza doğal deterjan hazırlayacağınızı göreceksiniz. Bununla birlikte alternatif kullanım için yumuşatıcı görevini veren içeriklerin detaylarını paylaşacağız:

Kullanılan malzemeler:

1 ya da 2 kalıp yıkama sabunu, 2 büyük fincan borax, 2 büyük fincan soydum bikarbonat, lavanta yağı ve su

Hazırlanışı: rendelenen sabun kalıbı bir tencere kaynamış olan suyun içine ekleyiniz. Düşük bir ateşle birlikte tahta bir kaşıkla karıştırın. Başka bir kapta hazırladığınız borax ile karbonatı karıştırın ve kaynamış olan karışımın içine ekleyerek karıştırın. İsterseniz aromatik yağlarda ekleyebilirsiniz. Bunun için lavantayı öneriyoruz; 15 ml kadar ekleyebilirsiniz. Kapağını kapatabilirsiniz. Soğuyan karışımı bir süre sonra evinizde kullanmadığınız cam şişelere aktarabilirsiniz.  Doğal deterjanı kullanırken içindeki karışımı çalkalamayı unutmayın. Yumuşatıcı etki istiyorsanız makinenizde bulunan deterjan karışımının yanındaki kutuya şirke ekleyebilirsiniz. Çamaşırlarınızda doğal bir yumuşaklık ve ekstra temizlik oluşturacaktır. Ayrıca şirke makinenin su borularınız kireçlenmeye karşı kullanabileceğini de hatırlatalım. Evde doğal deterjan yapımı basit hazırlanışı, ekonomik oluşu dışında yeni ev alışkanlığınıza da katkı sağlayacaktır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git