Düz reglan kol kesim tekniği

Düz Reglan Kol Kesim Tekniği Anlatımı

Düz reglan kol kesim tekniğini merak eden hanımlar şimdi söyleyeceklerimi uygulamalı olarak yaparsanız daha basit hal alır ; kol evi için her iki taraftan 3’er ilmek kesilir.Sonraki sıradan itibaren 4 sıra arayla her iki taraftan 3 ilmek beraber alınarak 2 ilmek kesilir.Açıklamada verilen uzunluk ölçüsüne ulaşıldığında kalan ilmekler bir defada kesilerek bitirilir.Bu şekilde düz reglan kol kesimi tekniğini tamamlamış oluruz.

Trabzan nedir ? Trabzan tekniği anlatımı ;

Tığ üzerine iplik dolanır, alt sıraya batılır tığa iplik dolanarak batılan yerden 1 ilmek çekilir, tığ üzerine iplik dolanır, tığda oluşan 3 ilmeğin 2 adedinin içinden geçirilir, tığa tekrar iplik dolanır, tığ üzerinde kalan 2 ilmeğin içinden geçirilerek tığda 1 ilmek kalır.İşlemler tekrar edilir. Trabzan bu şekilde oluşmuş olur.

2’li Trabzan Nedir N2asıl yapılır ?

Örgü ve tığ işine yeni başlayan hanımların merak ettiği 2li trabzan tekniğini anlatmaya çalışacağım. Tığ üzerine 2 defa iplik dolanır, alt sıraya batılır, tığa iplik dolanır, batılan yerden 1 ilmek çekilir, tığa iplik dolanarak batılan yerden 1 ilmek çekilir,tığ üzerine iplik dolanır, tığda oluşan 4 ilmekten 2 adedinin içinden geçirilir. Tığa tekrar iplik dolanı, tığ üzerinde kalan 2 iki ilmeğin içinden geçirilerek, tığda bir ilmek kalır. Sıra boyunca işlemler tekrarlanır. 2li trabzan yapımı bu şekilde oluşmuş olur.

Zincir İşi Örgü Yapımı

Örgü işinde zincir yapımını anlatmaya çalışacağız, şu şekilde başlıyoruz. 1 zincir çekilir, ilmek tığdan çıkarılır, örgünün ters kısmından işlemi yapacağımız ilmeğin altına getirilir, tığ ile örgünün üst tarafından, altta bulunan ipliktenbir ilmek alınarak, ipliğimiz üste geçirilir.İlmeğin bir üst sırasından tekrar alt sıraya batırılır, altta bulunan iplikten tığ ile üst kısma ilmek çıkarılır.Çıkarılan ilmek tığ üzerindeki ilmeğin içinden geçirilir.Bir üst sıradaki ilmeğe geçirilir. Şeklinde devam ederek zincir işi tamamlanır.

Başka anlatımlarda görüşmek üzere hoşçakalın.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git