Daire Sepet Modeli Yapımı

Merhaba arkadaşlar penye iplerden harika sepetler yaparak dağınık eşyalarınızı örneğin aynanızın önündekileri, masa üzerindeki ve makine üzerinde kullandığınız fazlalıklarınızı toparlayıcı sepetler yapmaya ne dersiniz? Son zamanlarda çok revaçta olan bu modelin yapımını sizlerle paylaştım. Adım adım nasıl örüldüğünü ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdım. Umarım sizler için faydalı olur. Severek ve zevk alarak öreceğiniz bir modeldir. Haydi beraber örmeye başlayalım.

Malzemeler

Penye ip

Tığ 7 numara

Yapılışı

İlk olarak bir zincir çekip halkamızın içine 5 tane sık iğne yapıyoruz. Yuvarlak hale getiriyoruz. Daha sonra 2 örgünün arasına batarak devam ediyoruz. İkinci sırada her deliğe 2 kere batarak yapıyoruz.

daire sepet 1 resmi  daire sepet 2 resmi

daire sepet 3 resmi

Üçüncü sıramızda da aynı şekilde ikişer batmaya devam ediyoruz. Daha sonra ki sıramızda ise 2  1, 2  1 olarak batıyoruz.  Bu şekilde bu sırayı da yapıyoruz.

daire sepet 4 resmi

Küçük sepet yapmak isterseniz bu şekildeki tabanı yeterli olacaktır. Fakat büyük sepet yapmak isterseniz her seferinde birler artacak şimdi 2  1 olarak yaptığımız daha sonraki sırada 2.1.1 olacak diğer sırada 2.1.1.1 olarak istediğiniz büyüklüğe göre yapabilirsiniz.

daire sepet 5 resmi

Sepetimizin üst kısmı için 3 zincir çekip, ipi dolayıp bir sonrakinin üsteki örgüyü alıp 3 defa uzatarak hepsinin içinden çıkartıp bir kerede çıkartıp bir zincir çekiyoruz. Yine bir zincir çekerek bir boşluk bırakıp yanındakinin yanındakine batarak aynı işleme devam ediyoruz. Son kısma geldiğimizde başlarken üç zincir çektiğimizin alt kısmına yapıyoruz ki görüntüsü düzgün durması için bu şekilde yapıyoruz.

daire sepet 6 resmi  daire sepet 7 resmi

Daha sonraki sıramızda bir dolayıp bu sefer aralarındaki boşluğa batarak devam ediyoruz. Bu şekilde istediğiniz yüksekliğe göre devam edebilirsiniz. Bu mükemmel sepet modellini güle güle kullanın…

daire sepet 8 resmi  daire sepet 9 resmi

 

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git