Çubuklu Kukla Yapımı

Okullarda en eğlenceli aktivitelerden birisi kuklalar ile zaman geçirmek olarak ifade edilebilir. Özellikle çocukların ilgi ile izledikleri kukla gösterileri ve aynı zamanda kuklalar ile oynamak çocukların hayal güçlerinin gelişmesini sağlamaktadır. Hayal gücünü geliştiren çocukların eğlenmesini ve mutlu olmasını sağlayan kukla yapımını evde ya da okulda çocuklar ile yaparak aynı zamanda el becerilerinin de gelişmesini sağlamak mümkündür.

Çubuklu kukla yapımı hayal ettiğiniz kahramanları yapabilmek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte çubuklu kukla yapımı için bazı malzemeleri hazır olarak bulundurmak gerekmektedir. Boya kalemi, karton, oynayan göz, yapıştırıcı, düğme, kumaş, elyaf, ip, iğne, makas malzemelerinin tamamının eksiksiz bir şekilde bulundurulması gerekmektedir.

Kafa boyutunda kartondan bir daire kesilmesi gerekmektedir. Kesmiş olduğunuz dairenin kenarlarını iple birlikte dikerek hafif bir şekilde büzmeniz gerekmektedir. Daha sonra tam ortasına elyaf yerleştirerek ipler ile birlikte daha fazla büzülmesi gerekmektedir. Kumaştan minik kuklanız için kıyafet kesmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte dikmiş olduğunuz kafayı kazağın üzerine dikmeniz gerekmektedir. Kazağın kol kısımlarını ip ile dikerek büzdükten sonra uçlarına düğme takabilirsiniz. Kazak ile pantolonu birbirine dikerek bel kısmını belirginleştirmek için büzmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte ayak kısımlarını da büzerek düğmeleyebilirsiniz. Kafaya oynayan gözleri yapıştırabilirsiniz. Bununla birlikte ağız ile birlikte renkli kalem ile çizim yapabilirsiniz. İki farklı çubuğu ip ile artı şeklinde sabitleyebilirsiniz. ipin uçlarını da yine kollara sabitleyerek kuklanızı oynatabilir ve eğlenceye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git