Boyun Düzleşmesi Kesin Çözüm

Boyun düzleşmesi kesin çözüm

Merhaba arkadaşlar bu yazımız da sizlere gerçek yaşanmış  bir hikaye ile bu rahatsızlığınıza çözüm arayacağız.

Yaklaşık olarak 3 yıl önce baş dönmesi ( deniz dalgası şeklinde ) dengesizlik çabuk sıkılma yaptığım işe odaklanamama boyun
ağrısı ile doktora başvurdum. Boyun düzleşmesi olarak adlandırdıkları bu rahatsızlığım hakkında kas gevşetici krem ve kas gevzetici kremler verildi.Bu ilaçları elbette büyük bir sevinçle içmeye basladım. İyi geldimi diye düşünüyorsunuz ? Evet bende sizler gibi okuduğum her yazıda birşeyler bir sonuç bir çıkar yolu arıyordum. Sizlere olabildiğince detaylı bilgi vereceğim bu çok sıkıntı veren rahatsızlık hakkında.

Evet iyi geldi fakat tamamen sıkıntılarımdan kurtulduğum söylenemez hafif bir rahatlama ve bir kaç ay sonra yine aynı şikayetler artarak devam etti.Tekrar soluğu doktorlarda aldım.Tekrar kısır döngü tekrar başladı.Ve boyun düzleşmesi fibyomaji teşhisi kondu. Yoğun stres evham mukemmelliyetçi kişilik denerek kas gevşetici ve fizik tedavi önerildi.

 

Evet kısır döngü demiştim ya tekrar başa döndüm.Düzenli olarak fizik tedavi gördüm.İlaçlarımı kullandım ama bu süreçler beni gerçekten germeye başlamıştı.Tedavi sonucunda bir rahatlama oldu geçti bile diyebilirim tüm rahatsızlıklarım fakat 6 ay sonra daha şiddetli bir şekilde boyun ağrısı sırt ağrısı panik halleri ortaya çıkmaya başladı.Tüm tahliller yapıldı kalp beyin tomografi efor testi aklınıza ne kadar tahlil geliyorsa sonuç ?

Elbetteki bir şey yok. Teşhis! panik atak Arkadaşlar boyun düzleşmesi zamanla panik atağı tetikliyor sürekli gergin bir vücut sinirlilik hali sonucu buraya doğru ister istemez sürüklüyor.Bunu kabullenmek elbette zordu. Panik atak hastası olmadığınızı biliyorsunuz ama size verilen ilaçlar antidepresanlar bunlar daha sinir bozucu bir hal yaratıyor piskolojinizde. Verilen bu ilaçları içsemde pek bir işe yaramadı uzun sure içmedim merak ettiyseniz 1 hafta kısa süreli kullanılması sakıncalı olan bir ilaç ama yinede içmedim ve bıraktım. Kendimi rahatlatmaya calışarak tekrar bir düzen yakaladım. Ama elbette çözmek için kararlıydım bu sıkıntımı. Son olarak tekrar bir fizik tedavi uzmanına giderek boyun servical boyun MR çektirdim. Tekrar tescillenen boyun ağrısı ve sol kürek kemiği altındaki kaslarımda ağrı ve gerginlik !

Çözüme gelirsek !

Kısır döngü tekrar başladı demeden dikkatlice okuyun lütfen bir kişiye bile yararlı olur ise bu yazım inanın çok mutlu olurum.15 gün fizik tedavi görmeye ve kas gevşetici içmeyebaşladım. 15 günlük tedavinin sonucunda tabi bu 3 cü fizik tedavi ! şiddetli bir boyun ve sırt ağrısı tüm moralim alt üst olmuş durumda doktor kontrolunde bu ağrılardan bahsettiğimde 🙂 Kasların çok gevşek biraz spor yap geçer ve çok ilgilenmek istemeyerek kapı gösterildi.

Ama fiziken bir rahatsızlığım olduğunu kimseye kabullendiremedim. Ben biliyordum buda yeterdi bana araştırmalarım sonuç hep spor yapmanın iyi geleceği sıcak suyun sıcak havlunun iyi geleceği söyleniyordu. Evet can alıcı noktaya geliyorum. Doktorlarıve kas gevşeticileri bir kenara atarak kendi çözümü me gelmişti artık sıra 2,5 yıllık bir sürecin ardından doktor dönemi bitmişti.Ağrılarım olmasına rağmen herşeyi unutarak önce ofisimdeki koltuğumu değiştirerek işe başladım ve oturuşumu duruşumu düzelttim.

Buna çalıştığım sürece çok dikkat etmeye çalıştım.Her akşam eve geldiğimde 1 saat germe ısınma hareketleri yaptım. Bunu ciddi bir şekilde her akşam aynı saatte yaptım.Hareketleri yazımın altında resimlerle paylaşacağım.1 Hafta bu süreci hiç bozmadan yaptım. 1 Hafta sonucunda boyun ve sırt ağrılarım % 80 azalmıştı.

İşte kesin çözüm buydu.Spor çok klasik geliyordu bana 2 hareketle bu ağrılarımın dineceğine hiç inanmamıştım. Daha sona bir fitness salonuna yazıldım. Çünkü çözümün ucundan yakalamıştım. Şuan 10 cu günüm ve hiç ağrım kalmadı desem yeridir.Bu mutluluğumuda bu yazıyı yazarak bu iğrenç ağrıları çeken arkadaşlarıma yazma gereği duydum. Umarım sizlere bir fikir sahibi olur bu yazım.

Bu rahatsızlığı 3 yıl çekmiş biri olarak tavsiyelerim.

 

1- Kesinlikle duruşunuzu düzelterek başınızı dik tutunuz. ( Boyun Yastığı Kullanın ortopedik )

2- Ofis çalışanı iseniz bilgisayar ekranınıza eğilerek bakmayınız ve ekran göz hizanızda olsun ve dik oturun masaya yakın.

3- Üzüntüden sıkıntıdan ve üzücü haberler kanallar olaylar içerisine girmeyin izlemeyin ( Gergin olmamanız gerekiyor)

4- Uzun süre yanlış oturduğunuz için vucut ergonominiz bozulmuştur. Sırt kaslarınız hareketsizlikten kısalmış – uzamış elastikiyetini kaybetmiştir ( AğrıyorduR)

5- Bunlara dikkat ederek bir fizik tedavi gördükten sonra  bahsetmiş olduğum haretketleri düzenli olarak her aksam aç karnına uygularsanız. Ağrılarınızdan sıkıntılarınızdan kurtulacağınız ümidindeyim.Kaslarınızı çalıştırarak eski hallerini eski kuvvetlerini yakalamanız halinde bu sıkıntılar bitecektir. Ama bir irade bir inanç koymanız  gerekmektedir. Bu konu altından facebook yorumunu kullanarak sorularınızı yazabilirsiniz. Hepsine cevap vereceğim.
Pardon unutmadan ben mi nasılım 🙂 şuan süperim yarın idmanım var gitmek için sabırsızlanıyorum. Bu bir mucize inanamıyorum.

Yorumlarda sürekli hareketlerin olmamasından şikayet geldiği için konuyu güncelliyorum. Size tek bir hareket göstereceğim hergün düzenli yapın lütfen ve kendinizi güçlü hissettikçe belirli aralıklarla sayıları ve setleri artırın.

Yüz üstü matın üzerine uzanın. Kolları omuz hizasında, dirsekler ortalama 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde açın (A). Bel bölgesinden kuvvet alarak vücudun üst kısmını yavaşça nefes vererek yukarı doğru kaldırın (B). Hareketi yaparken belinizi aşırı zorlamamaya dikkat edin. Başlangıç pozisyonuna gelerek hareketi 15’er tekrardan oluşan 2 set halinde yapın.

Aynı hareketin değişik bir versiyonu da yukarı kalktığınızda sabit kalıp ellerinizi aynı paralelde ileri uzatıyorsunuz bu arada nefes veriyorsunuz uzatırken.Daha sonra elleriniz ilerde iken sağ elinizi sağ tarafa sol elinizi sol tarafa açarak aynı zamanda derin nefes alarak kalçalarınızın yanında ellerinizi toplayıp yuzunuzu yere bırakıyorsunuz. İnsallah anlatabilmişimdir.

Bu Hareket mutlaka işinize yarayacak, fakat 2 veya 3cü günde ağrılarınız kesilecek sakın aldanıp yapmayı bırakmayın yoksa tekrar basa dönersiniz. Bu hareket sizin artık yemek su gibi günlük bir ihtiyacınız.

Hepiniz Sevgiyle sağlıcakla kalın.

Bu yazı aktif link göstermeksizin yayınlanması ve çoğaltılması yasaktır. Aksi hallerde yasal işlem yapılacaktır.

Etiketler:

Boyun Düzleşmesi Kesin Çözüm Konusuna 216 Yorum Yapıldı
 1. bilal gül dedi ki:

  S.a merhaba bu hastalıktan kurtulmuşsun ALLHIM kimseye vermesin yaptğınız germe hareketlerini bizede anlatabilirmisiniz
  çok sevinirim.

 2. Özlem dedi ki:

  Ben de 11 yıldır sebebi tam belirlenememiş baş dönmesi,dengesizlik ve güçsüzlük sorunlarıyla yaşamaya çalışmaktayım.Tüm bu şikayetlerim günlük yaşantımı son derece etkileyecek düzeyde.Boyun düzleşmem ileri derecede.Artık doktorlara da güvenmiyorum.Kendi teşhisimi ve tedavimi buldum.Anlattıkların çok doğru ve aslında seninle buraya yazamayacağım kadar uzun anlatacaklarım hakkında konuşmak isterim.Ayrıca paylaşımından dolayı seni takdir ettim,ellerine sağlık.

  1. Emine dedi ki:

   Aynısı bendede var durup dururken içşmde balon patlıyo sanki elşm ayağım uyuşuyo bacakkarım tutmuyo ve baş dönmesi .Bendede 4 tane fıtık çıktı boyun düzleşmesi bide yaşam kalitwm düştü ya..

   1. Gül dedi ki:

    Aynısı bendede oluyor kimseye tarif edemiyorum emine hanım balon patlıyo gibi oluyor sanki nefes alamıyorum çarpıntı baş dönmesi bendede 4 adet fıtık boyun düzleşmesi

  2. Birsen dedi ki:

   Özlem hanım aynı sıkıntı bende de var, bazen çok çaresizim, sizinle konuşmamız mümkün mü? kendi tedavinizi nasıl buldunuz merak ettim

  3. Emrah dedi ki:

   Merhaba kendi tedavimi buldum demişsiniz ne buldunuz me yapıyosunuz buraya yazmak uermito keşke konuşabilsek.

  4. Süleyman dedi ki:

   Özlem şimdi diyorsunuz spor yaparak iyi gelir zaten ben fitnese gittim biraz aşırı zorladim böyle boynum c.1.c.2.c.3.c4 disclerin yirtilmis yukarda arkadasin bahsettiği gibi spor iyi gelirmiş şaşırdım bir şeyden darbe aliyorsun yine sanki şifa bulur gibi aynı işi yapıyorsun cevap bekliyorum

  5. Kubra dedi ki:

   Ben de ayni durumdayim arkadaslar.beni de ekleyin lutfen

 3. Bayan Hobileri dedi ki:

  Arkadaşlar bu hastalığı bizzat yaşadım anlattığım gibi yapacağınız tek şey var egzersiz , bunu herkez söylüyor demeyin çünkü boyun düzleşmesi bir kaç haftada olmuyor ve bir kaç haftalık sporla da düzelmez bunu yemek gibi su içmek gibi bir alışkanlık haline getirmek gerekiyor ben iyileşmeme rağmen yapıyorum çünkü gerçekten kötü devam edin ısrarla devam edin

  1. Neslişah dedi ki:

   Bende de aynısı var başım çok donuyo bazen gözlerimi acamiyorum ? basm boynum ağrıyor doktr fizik tedavisi önerdi 3 gün gttm 4. Günü basm dönmeye başladı bugün 5. Günü gidemedim cnku basm donuyo korkuyorum gene döner diye kndmden geciyorm resmen bu boyun egzersizleri iyi gelirmi acaba gerçekten çok zor birşey Allah kimsenin başına vermesn Allah herkese açıl şifalar versin ? şimdiden çok teşekkür edrm

 4. Bayan Hobileri dedi ki:

  1. Hareket : http://www.youtube.com/watch?v=X7YYscEf0uM bu hareketin bi değişik versiyonu var havaya kalkıyorsunuz havadayken ellerinizi öne uzatıyorsunuz uzatırken nefes veriyorsunuz. Daha sonra yanlarda topluyorsunuz ellerinizi aşaya inerken nefes veriyorsunuz en etkili iki hareket bu diğer videoyu bulamadım. Bulunca onuda ekleyeceğim

  1. Hocam 4. Yila girdim hep ayni sorunlar tavsiyeleriniz gusel ama yapacak kisi bulamiyom 🙂 cunku daha agirlasiyom ilk etap ta onereceginiz hafif egzersizler nelerdir gecmis olsun

  2. NİDA ÖZEN dedi ki:

   Baş dönmelerinden kurtuldunuz mu ben pilatese başladım iyi gelir mi sizce?

 5. Bayan Hobileri dedi ki:

  Şöyle biraz kendinizi zorlayın vücudunuza acımayın elbette ilk günden çok zorlamayın kendinizi yavaş yavaş 1. gün 3 tane yapın 2. gün 6 tane gibi ama hergün yapın artırarak çok zorlamadan standart boyun hareketlerini googleden bulabilirsiniz onlarla başlayın burada önemli olan sürekli yapmak…Geçmiş olsun

 6. Bismillah deyip baslamaktan baska sans yok sirt kaslari gogus kafesi ve dengesilik bas donmesi hepsi bu meretle alakalimi

 7. Inci ergin dedi ki:

  Merhaba’yazında aynı beni anlatmıssın her detay aynı keske daha fazla konuşma imkanım olsaydı psikolojim cok bozdu doktorlar’size mail atacağım bir adres olursa cok sevinirim,boyun hareketlerine başladım daha detaylı konuşmak iyi gelecektir

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   bayanhobileri@gmail.com Adresinden bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

 8. mrtylmz dedi ki:

  Hareketlerin fotoğrafları nerede?

 9. Emine dedi ki:

  Merhaba benim sikayetlerimde ayni bir sorum olacakti egzersizleri yapmadan once fizik tedavi şartmidir

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Fizik tedavinin mutlaka faydasını görürsünüz fakat yaşam şeklinizi değiştirmediğiniz sürece yine aynısı olacaktır.

 10. Emine dedi ki:

  ofis koltuğu bende alacam,sizinkini marka modeli nedir yada resim atabilirmisiniz

 11. Emine dedi ki:

  bendede 10 yıldır var bu hastalık.dün mr çektirdim beyinden.çünkü tansiyonum fırlıyor boyun eğik 3-5 dk durunca.dr anlattım ozaman damararda bi problem var dedi.1 hafta sonra raporu alınca belli olacak.

 12. Sibel dedi ki:

  Pskolojimi bozdu bu hastalik benimm. Ilaclar fayda etmiyor boynumun icinde sanki curuk bisi var o sekilde agriyor. Egzersizlerime tam olarak duzenede sokamadim 🙁

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Tek çare şuan egzersiz bugün bir doktorla görüşeceğim. Burada yazılanları okutacağım.Fizik tedavi uzman doktor kendisi fizik tedavi merkezinde müdür. Detaylı bilgi alacağım. Hepinize sonucu aktaracağım.

 13. Nur dedi ki:

  Sanki boyun sapımda bir baskı var boynum oklava gibi dümdüz ve artık fıtıkta var sanırım yanlız spor salonuna yazılıcam ama baş dönmelerim denge kayıpım var ve şiddetli oanik atak hastasıyım bu aralar delirmekten çok korkar oldum ve bu yüzden spor yaparken dahada kötü olursan diye adım bile atamıyorum salona koşu batından inince dünya öyle bir dönüyorki offf of

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Nur hanım yapacağınız çalışma plates ve germe hareketleri olmalı bence koşu bandı vs. ısınmak için yeterli kasılan kaslarınızı gevşetmek için plates ve germe egzersizlerini sürekli ve sayılı yaparsanız faydasını göreceksiniz. Ayrıca 3 ay düzenli yüzme ile de bun sorunu aşabilirsiniz.

  2. gonca dedi ki:

   merhaba aynı şekilde benimde baş dönmelerim oluyor egzersiz yapmaya korkuyorum ama mutlaka yapmam gerektiği söyleniyor bazı fizikçiler baş dönmesini boyun yapmaz diyor arada kaldım..boyundaki düzleşme ve fibromiyalji baş dönmesi yapar mı 🙁

   1. Bayan Hobileri dedi ki:

    Korkmanıza gerek yok fibyomiyalji ve boyun düzleşmesi elbette sendeleme ayak takılması hafif baş dönmesi gibi şeyler yapıyor bidiğim kadarıyla çok aşırı olmamak kaydıyla.Egzersizden korkacak bir şey yok kendinizi çok hırpalamadan germe egzersizlerinin zararından çok faydası olacaktır.Geçmiş olsun

    1. gonca dedi ki:

     cevap verdiğiniz için teşekkür ederim..çok aşırı dönmelerim yok ama olduğu kadarıda benide korkutmaya yetiyor..kbb nöroloji kardiyoloji falan aklınıza gelebilecek bütün bölümlere gittim hemde 1den fazla :)çok şükür temiz hepsi bizle ilgili değil diyor.geriye fms ve düzleşme kaldı tabi birde bunların getirdiği anksiyete..bugün başladım egzersizlere umarım iyi gelir hepimize geçmiş olsun.. sizin geçtimi baş dönmesi şikayetleriniz onuda tekrar sorayım 🙂

     1. Bayan Hobileri dedi ki:

      Evet geçti çok şükür gonca hanım B12 takviyesi ve egzersizlerle % 80 iyileşme oldu şuan çok nadir ağrıyor. B12 vitamini testi yaptırmanızı öneririm

 14. emine dedi ki:

  nur seni çok iyi anlıyorum panik atak bendede vardı.dr. gittim başından savar gibi 2 dk.da hap yazdı 2 gün kullandım hemen bıraktım.çünkü ilaç daha kötü yaptı beynimi.özellikle gece tansiyonum fırladığında panik ataklar daha berbat oluyordu.prof saraçoğlunun kürünü yaptım yaklaşık bir sene oldu artık paniklemiyorum en azından eskisi kadar değil.spor konusuna gelirsek elbette kaslar ısınıp rahatlarsın ama ben maraton koşan biri olarak bana hiç faydası olmadı.yani boynuma bir fayda sağlamıyor.plates germe denemedim bir fikirde bulunamıcam.bende 4 fıtık var.fıtıktan ziyade düzleşme beyine giden damarları geriyor.çınlama, baş dönmesi,huzursuzluk,sol enseden göze vuran şiddetli ağrı,sinirlilik,yani ne ararsan var gibi.fizik tedavi gördüm,emg,mr,damarlar için ultrason çektirdim sonuç kocaman bir sıfır.bu hastalığı yaşayan bir dr. bulmak şart ancak o anlar.derdimizi.sana önerebileceğim şeyler.5 cm kalınlığı geçmeyen bir yastık ama ortasını çukur yapıp hafiftan sağına yada soluna yatman.boynun eğik 1 dk dan uzun yere bakmaman.koltuk yerine yere sırtını dayayıp düz oturman,kesinlikle soğuk havadan boynunu koruman,5 kg dan fazla agır kaldımaman oda kaldır bırak elinde tutma.arada bir tansiyon ölç eğer varsa ilaç kullanman şart boyun damarlarından sebep çıkabilir,baş dönmeleri hiç sorun değil inan.ben saatlerce koşarım baş dönmesi etkilemiyor koşmama,seni anlayan biri olarak içini ferah tut bu hastalıkla yaşamayı öğren, sevgiler.

 15. celal dedi ki:

  bende iki aydır boyun düzleşmesi var ve geçen hafta yaptığım bi yanlış hareket sonucu geçmeyen baş dönmesi ağrısı ve kulak çınlaması var acaba bunlar sizde de varmıydı ve zamanla geçti mi ? cevap verirseniz sevinirim ?

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Celal bey baş dönmesi tam bir dönme değil sendeleme tarzında anlık başınızı döndürdüğünüzde bi kaç saniyelik bir dönme ise var huzursuz edici. Bu hastalık baş dönmesi isteksizlik huzursuzluk sinirlilik hali korku hali panik atak hepsini yapıyor. Tek çözümüde malesef istikrarlı uzun süreki kültür fizik hareketi ilaçlar vs. anlık iyileşme sağlıyor ama kısır döngü devam ediyor. Hiç durmadan egzersiz yapmak gerekiyor. malesef iş güç hayat şartları bunu hiçbirimiz yapmıyoruz ama YAPMALIYIZ.

 16. nurnisa dedi ki:

  Ayni şekilde boyun düzleşmesi ve omurlar arasi çaprazlama cikti benim mr sonucunda da yatsam ayni kalksam ayni otursam rahatim yok hayatimdan bezdirdi 2senedir valla canimdan biktim ölum gibi bu agri

 17. emre dedi ki:

  Arkadaslar boyun eski haline donmez diyenler oluyor doktorlar dahil bu hastalikta rontgen cektrp eski haline gelen varmi acaba

 18. Bilge dedi ki:

  Arkadaşlar bendede boyun düzleşmesi var 7 yıldır 4 ay önce baş dönmesi kusma kollarda uyuşma ile hastaneye gittim gece beyin cerrahına gönderdiler beyin emar boyun emar çekildi boynumda düzleşme ve disk kayması üç adet çıktı ama baş dönmem geçmiyo tam baş dönmesi değil sanki beynim bir acayip oluyo aşırı duyuyorum bazen gitmediğim doktor kalmadı çok ağrım war boyunda sol kolumda uyuşma doktorlar oraya buraya gönderiyor ama bir çare yok ya evden bile çıkmaya korkuyorum tek başıma başım dönüyor korkuyorum sanki evden çıkınca oluyo diye artık kendi kendime yapıyorum sanki ama tek bildiğim bunu yaşıyorum kimseyi inandıramıyorum doktor bişey yok diyo ama bu oluyo ben yapmıyorum kimse anlamıyor burda siz yaşıyorsunuz beni ancak siz anlarsınız ondan buraya yazdım ne yapmalıyım bilmiyorum bana belki yardım edersiniz aynı şeyleri yaşıyoruz aslında bilmiyorum sadece dertleşmem istedim sanırım hepinize Allah yardım etsin sonra banada teşekkürler şimdiden iyi akşamlar.

  1. emre06 dedi ki:

   Bilge birebir aynısını yaşıyorum. yalnız değilsin. panik atak değiliz biz. inanmıyorlar ama öyle. bizdeki basit fiziksel bir sorunla tetikleniyor. boynum ağrıyor hata acıyor başım dönüyor dediğimde nörologlar bana panik ataksın diyordu. beynin sana oyun oynuyor diyordu.kavga dövüş boyun mr çektirdim. düzleşme ve eklem deformasyonu çıktı. bugün bu yazıyı gördüm ve başlıyorum egzersizlere.

  2. emre06 dedi ki:

   Bilgecim yalnız değilsin. 1 senedir ben de aynısını yaşıyorum. boğazımda şişlik, mide bulantısı, sokakta ve güneşte yürüyememe vs… hatta normal tansiyonum 11ken bir anda 26yı gördüğüm de oldu. yaşım 30, sen düşün artık bu yaşta böylesi. durumun benden daha iyi o nedenle korkma.ayrıca ben de kimseye anlatamadım, sen de anlatamazsın. başıdan atıyor doktorlar.verdiğim muayene paralarına yazık.boyun düzleşmesine bağlı iç kulak basıncının oynaklığından oluyor çoğu. manuel terapi ve sırt boyun kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler yap. bişeyin kalmayacaktır. imkanın varsa akupunktura git.

 19. emre dedi ki:

  Aslinda cokonemli bi rahatszlk ama nedense doktorlar pek onemsemiyor sersemlik tarzinda bi bas donmesi yapiyor ve tam bi donmede degil ama cok rahatsiz edici

 20. emre dedi ki:

  Cok guzel bi yazi gerci eski ama boyun duzlesmesinin yaptigi bas donmesi sersemlik hissi ne kadar sure egzersizle gecti acaba ?

 21. fatma dedi ki:

  Mrhb. Bende çok kötüyüm. Felaket boyun ağrım var.agri Bacağım a kadar vuruyor çeneme sol tarafım komple ağrıyor. Ruh gibi geziyorum halsizlik mide bulantısı var şiddetli Agridan dolayı:( 2.5 yaşında oğlum var çok hareketli onada yetisemiyorum stres oluyorum dur sus demekten. Dr boyun ve bel düzlesmesi var dedi. Sizinde söylediğiniz gibi panik oldum kafamda kurmaya başladım hep . başka bişey var bende diyorum. Bu belirtiler normal mi.ne olur bana yardım edin:(

 22. Karahan dedi ki:

  Fatma hanım boyun egzersizleri yapın,takmamaya çalışın,birçok kişide var bu ,normal karşılayın,hareketleri geçti diye bırakmak yok ama

 23. Kemal dedi ki:

  Boyun düzleşmesi denen illet bende 3 yıldır var hatta bunun üstüne 4 tanede fıtık belirtisi eklendi dünyam alt üst oldu baş dönmesi, mide bulantısı, kulak çınlaması, boyunda ağrı, kafada yanma batma hissi sol kürek altında kalp sıkışıyor gibi olması beyne yeterli miktarda kan gitmeyince kalbinizin kanı pompalamak için bir mücadeleye girmesi ve hızlı hızlı atması korku, panik yürürken dengesizlik sanki ayağınız çukura giriyor gibi hissetme arada bir nefes alamıyor bayılacak gibi olma, bir işe tam adapte olamama konuşmada güçlük karşınızdakiyle konuşurken kısa ve öz cevaplar verip sallamak sürekli uyku hali hep yatmak istemek boyunda ve başta sürekli gerginlik başınızda 100 kilo ağırlık varmış gibi hissetmek yok yoktu maşallah nedeni de gayet açık ve net boyun vücudun köprüsüdür köprüde meydana gelen bir takım olumsuzluklar tüm vücut fonksiyonlarını ister istemez etkiliyor.. Asıl konuya gelecek olursak 3 yıl gibi uzun bir zaman aşımı sırasında belirtilerden kurtuldum mu tam anlamıyla olmasa da Evet. Yapmanız gereken tek şey hastalığın ne kadar olumsuz ve kötü yanları olsa da sizi öldürmeyeceğine ve hiç bir derdin dermansız olmayacağına inanmak yeter ki ümitsiz olmayalım.. Tamamen psikolojik bir rahatsızlıktır doktorların size abartılacak bir durumunuz yok demesinde ki neden de kendinizi daha iyi hissetmeniz açısındandır siz bu yan etkilere kafayı taktıkça hastalığınız ilerleme aşamasına girecek ve kendinizi daha kötü hissetmenizden başka hiç bir şeye yaramayacaktır aksine diğer hastalıklara da davetiye çıkarmış olacaksınız. Dediğim gibi bu hastalığın sizi öldürmeyeceğine inanarak egzersizlerinizi eksiksiz ve zamanında belli bir düzen içerisinde yapmanızı sıkıntı stresten uzak durmanızı imkanınız varsa haftada en az 3 gün sırt üstü yüzmenizi yüzme bilmiyorsanız yüzüyor gibi yapmanızı, fizik tedavinin tam anlamıyla hastalığı geçirmese de mutlaka gitmenizi ilaçlardan uzak durmanızı çünkü kutu kutu ilaçlar bitirmeme rağmen hiç bir faydasını görmedim aksine sizi iyice sersemleştiriyor ve hareketsiz bırakıyor. Belki kişiden kişiye fark edebilir yinede ilaç konusu size kalmış bir şey oysa ki bu hastalığın tek çaresi sürekli hareket halinde olmaktır en önemlisi de omuz ve sırt kaslarınızı geliştirici hareketlere ağırlık vermenizi ki bu hareketleri yaparken de fazla zorlamadan yapmanızı ortopedik yastık yarı ortopedik yatak kullanmanızı mümkünse sağ tarafınıza yatarak uyumanızı, sigarayı bırakmanızı veya azaltmanızı çünkü sigara kan akışını yavaşlattığı için beyne kan gitmesi daha da güçleşecektir bu da olumsuz etkiler yapacaktır bunun yanında kahve kola vb kafein içeren içecekler de dahil uzak durmanızı bol bol yürüyüş yapmanızı ağır kaldır mamanızı kaldırdığınız taktirde baş dönmeniz artacaktır illaki kaldırmak zorundaysanız da her iki kola aynı ağırlığı vermeye gayret gösterin. Dik ve düz oturmanızı boyunluklardan uzak durmanızı çünkü boyunluk boynu sabitler ve daha da düzleştirmek ten başka hiç bir işe yaramaz ıslak saçla dışarı çıkmamanızı klima ve soğuk ortamlardan uzak durmanızı boyun bölgenizi sıcak tutmanızı çok hafif, kan akışını hızlandıracak masaj yapmanızı kısacası hayattan kopmamanızı sürekli zevk alacağınız işler yapmanızı şiddetle tavsiye eder Allah tan tüm hastalara acil şifalar dilerim Geçmiş olsun..

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Anlatılanlar doğrudur arkadaşlar

  2. İbrahim dedi ki:

   Bendede, düzleşme çıktı ama tam emin olamıyorum boyun düzleşmesinden dolayımıdır, sıkıntılarım. Bende sersemlik, hafif baş dönmesi, denge sorunu, bütün tahlillerim normal çıktı. Şimdi rusral 50 mg kullanıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Yaşam kalitem düştü. ALLAH herekeze şifa versin

  3. Ebru dedi ki:

   Kemal bey inanın 1 haftadır ölüp ölüp dirildim bugünde daha berbattım artık herkesle helâlleşmeyi düşünüyordum ama sizin şu yorumunuzu görünce biranda gülme krizine girdim eşim delirdim falan sandı konuyu okadar güzel anlatmışsınızkı tebrikler valla hem çok güzel bi okadarda traji komik anlatmışsınız

 24. Karahan dedi ki:

  Kemal harika özetlemişsin

  1. Kemal dedi ki:

   Teşekkür ederim Karahan.. Ayrıca bu belirtilerin dışında kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybıda mevcuttu. Artı Gözlerde sinek uçuşmasi öksürünce ve hapşırınca gözümün önünde 15-20 saniyelik parlak Yıldız şeklinde ışıklarinda gezmeside cabasıydı çok pis bir hastalık Yüce Rabbim herkese acil şifalar ihsan etsin başka dert vermesin beterin beteri var bu hastalık iyi kötü kontrol altına alinabiliyor yalnız mümkün olduğunca stresten uzak durmak gerekiyor. . Bu arada yaş 29

   1. Karahan dedi ki:

    Ben sporcuyum 45 yasındayım,bu hastalığı 2 sene çektim ve beni çok korkuttu,Kemal kardeşimin anlattıkları çok güzel bir özet,belirli bir zaman sonra alışıyorsunuz ve atlatmak daha kolaylaşıyor ,ben bu zor süreci 5 mg citoles ile bir nebze kolaylaştırdığımı düşğnüyorum,ama en buyuk etken hareketsiz yasamdan uzak durmak,boynu terli iken ruzgar ve esintiden uzak tutmak ve stresten ve stres yaratan insanlardan uzak kalmak oldugunu düşünüyorum…zaman zaman yoklasada artık biliyorumki gececek ve takmayınca da bu süreç daha kısalıyor….zor bir hastalık ,ama çaresiz degil şükürkii,kafanıza takılan sorular olursa cevaplayabilirim…hepimize geçmiş olsun…

    1. İbrahim dedi ki:

     Bendede, baş dönmesi, dengesizlik var 8 aydır psikolojim bozuldu resmen

    2. Ayşe dedi ki:

     Merhaba Karahan kardeşim .benim e boyun düzelmem var,,, bacaklarımdaki kaslar ağrıması ve yürüme bozukluk Ları ayak üzerine güçlü basmama normal mi arkadaşlar … Allah rızası için söyleyin çok korkuyorum…. Bu boyunla alakalı dmi?

 25. dilek dedi ki:

  Benide bu rahatsizlik 3 kıştir tutuyo ve diger senelerde beni agir depresyona soktu cunku rahatsizligima teshis konulmadan ben psikiyatristlerle ugrasiyodum cunku sikayetlerimi cevremdekilere anlattigimda sen deoresyondasin depresyon sana mide bulantisi sersemlik boyun agrudi yapiyo diyolardi keske dinlemeseydim .bu senede aynisi olunca dur dedim sakin depresyona girme senin vucudunda ters giden bise var ve o seni depresyona sokuyo dedim ve arastirdim netten boyun duzlesmesiyle birebir uyuyodu bende emar cektirdim ve gercekten boyun duzlesmesi cikti ama hareketleri duzenli yapamiyom sabahlarim zindan aksamlari daha iyi oluyorum rabbim hepimize sifa versin

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Geçmiş olsun hareketleri mutlaka yapmalısınız.

   1. çiğdem dedi ki:

    Yorumunuz ben 4 senedir çekiyorum bu ağrılar söylediğiniz gibi kimse anlamıyor ne çektiğimi sabaları ağrıyla uyanmaktan bıktım psikolojim bozuldu bu ağrılar yüzünde sosyal hayatım sıfırlandı ortapedik yastıkların fazydası yok nasıl bir çözüm yolu bulabilrim yardımcı olurmusunz sabah ağrısız uyamak lstiyorum=(

   2. semra dedi ki:

    Bende de ayni sikayetler var. Yasam kalitemi bozdu hic biseye adapte olamiyorum.basim donuyor ve bayilmaktan korkuyorum. Yazilariniz bana guc verdi insaallah hepimiz sagligimiza kavusuruz.

 26. dilek dedi ki:

  Suan tek umudum hacamat

 27. dilek dedi ki:

  Off ya bu boyun duzlesmesi psikolijimi bozdugu yetmiyomus gibi bide panik atak yapti galiba ani sesler duyunca kalbim carpiyo icimsıkılıyo vucudumu ates basiyo resmen bide agrilarim cok yok ama surekli sersemlik ve bitkinlik var bide sabahlari midem cok bulaniyo normalmidir lutfen yardimci olun kafayi yemek uzereyimm

  1. Kemal dedi ki:

   Korkulacak bir durum yok Dilek hanım boyun duzlesmesi olan çoğu hastalarda sese ve ışığa karşı hassasiyet normaldir.. Siz bu belirtileri aşırı kafaya takmaktan korkun bence artı panik atak ve depresyondayım gibi düşünceleri aklınızdan çıkarmadiginiz sürece bu hastalığın tedavisi mümkün değil gibi.. Relax olun pozitif düşünün olumsuz bütün düşüncelerinizi bir kenara bırakın egzersizlerinizi ihmal etmeyin yataginizi yastiginizi ve yatış pozisyonunu değiştirin sabahlari mide bulantısı yanlış yatıştan kaynaklanıyor olabilir önerim sağ tarafiniza cenin pozizyonu ideal olanidir geçmiş olsun. .

   1. Yusuf dedi ki:

    Yazilari okurken zorluk cekilmesi bu hastalikta gorulen bisemi.

 28. kaan dedi ki:

  boyun bi kere düzleşti mi eski haline gelmez sadece kontrol altına alınıp şikayetler en aza indirilebilir

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Kaan bey boyun nasıl düzleşebiliyorsa eski halinide alabiliyor. Fakat boyun 1 2 ayda düzleşmiyor uzun süren kötü duruş pozisyonundan kaynaklanıyor. E tabi bunu eski haline getirmek hiç kolay değil uzun süreli ve prensipli bir şekilde yüzmek boyun düzleşmesini eski haline getirebilir.

 29. leyla dedi ki:

  Merhaba,
  Bende yaklaşık 3-4 senedir boyun düzleşmesi ve fıtık başlagıcından dolayı çekiyorum.Son bir senedir de sürekli vertigo hastaları gibi baş dönmesi ve akabinde mide bulantısı çekiyorum.Ve saatlerce sürüyor.Hatta vertigo zannedip 3 kere KBB doktoruna gittim böyle bir şey yokmuş.Beyin cerrahına gittim boynumda düzleşme ve fıtık başlangıcı olduğunu öğrendim.Ama bir tedavi verilmedi.Ve ben her gün ölüp ölüp diriliyorum.Boyun ağrısı başlayınca hemen mide bulantısı,kusma,kulaklarımda tıkanma,terleme,sıkıntı,baş ve göz ağrısı da oluyor.Dayanamıyorum.Ben ayrıca 17 senedir masa başında çalışan 33 yaşında bir bayanım.Siz de de aynı şikayetler mi oluyordu.Bu egzersizler benim içinde yeterli olur mu?Derman bulamıyorum artık gittiğim doktorlardan 🙁

 30. berna dedi ki:

  Merhaba;Yazıları okuyunca benim gibi insanların ne kadar çok olduğunu anladım.İki sene önce bilgisayardan başımı kaldırmamla beraber şiddetli bir baş dönmesi ve kusma başladı,acile gidip serum yedikten sonra biraz kendime geldim,yapılan her türlü kontrolde elle alınır bir şey çıkmadı,psikolojik denilip depresyon hapları kas gevşeticiler verildi,omuz boyun ve sır ağrılarım arttı,hafifi boyun düzleşmesi var fakat bu etkilemez dediler.Hayat kalitem yarıya düştü baş dönmesi gibi kötü bir şey yok,ışık ses her şey rahatsız ediyordu,karanlık odalarda oturuyor,arkadaşlarıma bile dışarı çıkmıyordum,sonra bir arkadaşım akapuntur ve manuel terapiyi önerdi,koşa koşa gittim,1.5 ay tedavi gördüm,akapuntur u kesinlikle tevsiye ediyorum, ve bizim gibi olanlar egzersizlerine her gün yemek içmek gibi düzenli yapmalıdırlar,sonunda sağlığıma kavuştum,sakın üzülmeyin inanın ve sporu egzersizleri sakın bırakmayın

  1. Ahmet dedi ki:

   Berna hanım ben de yaklaşık 10 aydır bu dertten muzdarip im . Benimki giderek artan bir şekilde devam etmekte ve hayat kalitemi ciddi etkilemiş durumda . Boynum sürekli ağrıyor. Mutsuzluk halsizlik hep var. Şimdi belime de sıçradı. Fizik tedavi oldum faydasını görmedim. Egzersiz yapacak halim olmuyor.Siz manuel tedaviden ve akupunkturdan bahsetmişsiniz. Kaç seans aldınız ve kimden aldınız sakıncası yoksa paylaşabilir misiniz. Ben de sadece 3 seans 5 er dk dan olmak kaydıyla kayropraksi die bir şey aldım ama faydasını göremedim. Ciddi umutsuz bir hal içindeyim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

   1. Berna dedi ki:

    Ahmet bey çok geçmiş olsun üzülmeyin sıkı bir tedavi ile %80 sağlığınıza kavuşuyorsunuz.ama Ömür boyu kendinizi korumanız ve dikkat etmeniz gerekiyor.yaz kış boynumu koruyorum .uzun süre tv ve bilg kullanmıyorum.akağıntur tedavim 8 defans hafta bir olarak devam etti.manuel tedavim haftada 5 gün bir ay sürdü.sonrası evde boyun ve omuz kaslarım için düzenli spor Yaptım .baş dönmem geçti ama yine ilk fırsatta yorgun anımda gelebilir o Yüzden egzersizler çok önemli.çektiğiniz acıyı düşünün ve yeme içme gibi yatmadan önce 15 dk yapın.umarım en kısa zamanda iyleşirsiniz

    1. Ahmet dedi ki:

     Teşekkür ederim berna hanım. Sizin için sakıncası yoksa gittiğiniz manuel terapistin ve akupunktur uygulayan doktor/fizyoterapist ismini paylaşabilir misiniz?

 31. çağrı dedi ki:

  merhabalar..ben az önce okudum paylaştıklarınızı ve aynı semptomlar bende var.ilk gün boynum tutuldu ve baş dönmesi başladı ama yarım ve 1 saniyelik kısa ve sık aralıklı baş dönmeleri.6 aydır kullandığım bir antidepresanı yeni bıraktım ve baş dönmesini ondan zannediyodum..gece uyuyamıyodum hatta öleceğimi düşünüyodum..bugün 6. günüm ağrı omuzlarıma kadar geldi..1 yıldır bodybuilding yapıyodum ona da ara vermek zorunda kaldım..daha önce benzer olay belimde olmustu tam 2 sene farklı farklı doktorlara gittim.aynı rezilliği çekmek istemiyorum bi daha.kesinlikle doktora gitmeyi düşünmüyorum..benzer durumu yaşayan arkadaşlar önerilerini yazarsa sevinirim

 32. mustafa dedi ki:

  Meraba bendede boyun duzlesmesi var yaklasik 2 yildir mr cektirdim teshis konuldu ama benim boynum hic agirmiyo sadece hafif bas donmesi sersemlik algilama problemim var fiziktedavisine gittim antideprasan ictim faydasinida gormedim antideprasanin pek simdi ne yapmam gerekiyor bana yardimci olurmusunuz lutfen budurum beni gunlerimi cok etkiliyor tsk

 33. sinem dedi ki:

  merhaba çok faydalı bir yazı olmuş. benim 3 ay önce başlayan kulak çınlaması sorunum üzerine gittiğim KBB uzmanlarınca hiçbir çözüm bulunamadı ve buna alış dendi. Yalnız çınlamam başladığı gün terlemiştim ve sırtıma rüzgar vuruyordu ve o gün çok yorulmuştum sırtım falan ağrıyordu. gece birden kulak çınlamasıyla uyandım. tabiki KBB ye gittim çözüm yok, beyin cerrahına gittim röntgende çok hafif düzleşme olduğunu ama bunun kulak çınlaması yapmayacağını söyledi. Fakat benim farkettiğim ağır birşey taşıdığımda çınlamamın arttığı yönünde . Birde sese hassasiyet var şöyleki poşet sesi bile kulağımda cızz cızz gibi çınlamayı arttırıyor. Gürültülü ortamlarda kulağımdaki çınlama çok artıyor. iş yerinde biri masaya kalem bıraksa yine kulağımda cızz gibi ses artıyor. ve bu çınlama sadece sağ kulağımda. ayrıca çok gergin olduğumda kulağımda içerde titreşim hissediyorum. ve bu durum hayatımı berbat etti. çok aşırı sırt boyun ağrısı yaşamıyorum açıkcası ama hafif bir ağrım hep var işimde bilgisayar başında olduğu için bu sıkıntılar oluyor. Beni şu an kulağımda sürekli olan çınlama ve sürekl,i seslere karşı hassasiyetim var . bunlar boyun düzleşmesindenmidir ve bu şekilde çınlaması geçen varmı?

 34. tolga dedi ki:

  Merhaba oncelikle boyle bi yazı paylastığınız icin tesekkurler.8 aydın bu rahatsizliklarla ugrasiyorum.gitmedigim bolum gitmedigim hastane kalmadi.sonuc koca bi sifir.hicbir seyin yok deyip yolluyolar.senin sıkıntın psikolojik diyolar.depresyon hapi verdiler en sonunda.sadece bir gun kullanabildim.ve dunyam karardi daha beter oldum.derhal biraktim.kimseye derdimi anlatamiyorum fiziksel bi sorunum oldugunu anlatamiyorum.boynum sanki oklava yutmus gibi.kollarim bacaklarim surekli halsiz.incr bi titreme kollarimda dudaklarimda.surekli hafif bulanti var.bas agrilarim var.buda bende korkuya sebebiyet verdi.panik atak oldum.benim neyim var olecemmi diye iyice psikolojim bozuldu.en son gecen hafta fizik tedavi bolumune gittim rontgen cekildi asırı derecede boyun duzlesmen var dedi.ama senin bu belirtilerini boyun duzlesmesi yapmaz dedi.kafam iyicr karisti nasil yapmaz dedim.herkes yapar diyo dedim hayir diyo.bende hastaneden ciktim geldim.su anda halen kotu durumdayim.ne yapacagimi bilmiyorum..

 35. Osman dedi ki:

  Merhaba boynum sürekli agrı oluyor sanınırım meslek hastalıgı bu hareketleri her akşam düzenli yapıcam inşallah faydası olur

 36. emre dedi ki:

  meraba herkese iyi gunler zor durumdayım boyun da ve belde duzlesme var dedi doktor fizik tedavi gordum 15 gun bu fizik tedavinin ortasında boyun cekmeye grdım boyun traksıyonu dıyolar ılk gun ve 2. gun gırdım kotu oldum doktora gittim iptal ettırdım bu 15gunluk fızık tedavının son 3 4 gunu kala nefes almakta zorlanıyorum rahat nefes alamıyorum sabah yataktan kalkarken bas agrısıyla uyanıyorum arada bır kulagımda uguldama oluyor kas gevseltıcı ılaclar fln da kullandm egzersizlerde yapıyorum ama neden hic birşey iyi gelmıyor neden napıcam ben .s

  1. Nurettinarslan dedi ki:

   tesekkürler

 37. Nurettinarslan dedi ki:

  ben 4 yıldır bu sorunla ugrasıyordum yorumlarınızı okudum ve resimdeki hareketleri yapmaya basladım inanın sadece 2 günde inanılmaz faydasını gördüm 6 aydır fitnıs ve yüzme yapıyorum su iki günkü germe hareketi kadar faydası olmadı bircok tahliller emarlar aklınıza gelecek her türlü tıbbi yolu denedim ama su iki günki sizin tavsiye ettiginiz hareketler kadar faydasını görmedim sonuna kadarda azimle yapacam sonsuz tesekkürler her sey gönlünüzce olsun lütfen baska hareket ve tavsiyeleriniz varsa paylasırsanız cok sevinirim

 38. Damlaac dedi ki:

  Merhaba herkese ben daha 20 yaşındayım ve üniversite okuyorum dolayısıyla ders calısmam gerekıyor ama bu hastalık yuzunden ne doğru düzgün ders calısabılıyorum ne de özgürce ıstedığım şeyleri yapabiliyorum yani hayatımı baş dönmelerıme göre sekıllendırmek beni son derece yıpratıyor hatta şu yazılanları bıle okurken gözlerım doluyor psıkolojımı resmen altüst etti. 2 defa 15er gunluk seanslar halınde fızık tedavıye gıttım yararını bellı bır sure gordukten sonra yine şiddetli baş dönmelerıyle doktora gittim ve hep aynı seyleri duyuyorum , bana bır çözüm sunamıyorlar acıkcası hareketlerımı yapıyorum boyun yastığıyla da yatıyorum fakat hıc bı sekılde gecmıyor. Günlük hayatta hafif rahatsız edıcı dönmeler oluyor bu yuzden bu hafif dönmeler acaba şiddetli olacak mı? ne zaman olacak ? sorularına cevap ararken kendi sinirlerimi daha cok bozuyorum bu teşhis konuldugundan berı rahat uyuyamıyorum saga sola dönsemde o rahatsız edıcı dönme hissi devam ediyor düz yatsamda yani gercekten ne yapmam gerektıgını bılmıyorum . Lütfen banada yardım edin .

 39. esra gözen dedi ki:

  Damlaac seni çok iyi anlıyorum aynı sorunları ben de yaşıyorum boyun düzleşmesi olan ve kurtulan arkadaşlar baş dönmeleriniz tamamen bitti mi benim hayatımı mahvediyor? bir de pilatese başladım iyi gelir mi?

 40. Buğra dedi ki:

  Bilgisayar başında bir müddet çalışınca kalbim sanki boynumdaymış gibi vuruntu oluyor, boynumu sağa sola hareket ettirdiğimde geçiyor ve bir süre sonra yeniden başlıyor, yatıncada uykuya dalıncaya kadar bu sesi dinlemeye devam, boynumun her iki yanına atar damar üstü sanırım ovalayınca geçiyor. Tabi bir müddet.. sizde de bu sıkıntılar var mı arkadaşlar?

  1. Gular dedi ki:

   Boyunda doyunmeler bende de oluyo

 41. Büşra dedi ki:

  Ben de de bir aya yakın bir süredir var boyun düzleşmesi aniden başladı. Mide bulantısı baş dönmesi tüm branşlara gittim. Sonuçlarım temiz çıktı çöm şükür sonra netten araştırınca mr çektirdim boyun düzleşmesi çıktı şuanda fizik tedaviye gidiyorum etkisini gördüm ama bu hastalık insanı deliye çeviriyor resmen herşeyi takar herşeyden korkar hale geliyorsunuz. Bende kas kasılmaları fazla olduğu için şuanda doktorum bunlarla uğraşıyor kuru iğne tedavisi görüyorum kaslarımın çözülmesi için çoğu kasımda çözüldü birkaç kasımda kaldı problem. Sıcak tutmak çok iyi geliyor bantlama da çok iyi geliyor Ağrı’ları azaltıyor çünkü bantlamayla gerginlik artıyor ve duruş düzeliyor. . Bende yavaş yavaş egzersizlerime başladım faydasını görünce paylaşıcam.

  1. gonca dedi ki:

   merhaba..geçmiş olsun acaba baş dönmesi şikayetiniz geçtimi??aynı şekilde bende de boyun düzleşmesi var birde yanında fibromiyalji..bende bir çok bölüme gittim aynı şekilde temiz çıktı ama bu baş dönmesi geçmiyor şimdi bende fizik tedavi görüyorum 14 gün oldu masajla falan ağrılarda hafifleme oldu ama dönme konusunda henüz bir gelişme olmadı.sizde etkili oldumu acaba??

 42. Mechul birisi dedi ki:

  Slm herkese cok geçmiş olsun bende yıllardir ayni hastalıktan muzdaribim benim sormak istedigim son zamanlarda benim yakinmalarima nefes darligida eklendi nasil anlatsam boyle bayilacak gibi olma sonrasinda nefesim kesiliyo gibi olma hali butun tahlillerim temiz cikti sizlerdede aynimi acaba bilgisi olan anlatabilirse sevinirim birde doktorlarimiz bu hastaligi cok umursamiyor yada benim gittigim doktorlar umursamiyor ya ben yillardir bu hastaliktan cok cektim yasam kalitem sifir oldu inanin işe giderken bile cok zorlaniyorum dilerim doktorlarimiz bize gereken hassasiyeti gosterir ve by hastaligin onemini kavrarlar

 43. Büşra dedi ki:

  Bende yüzümde uyuşma göz kenarlarımda uyuşma var. Artık eskisi gibi dönmüyor başım yatakta sağa çevirince oluyor. Ağrı’m olduğunda ara ara hafif tarzda dönmeler oluyor. On seans fizik tedavi aldım gecen hafta bitti fizik tedavim. Kuru iğne tedavisi ve manuel terapi gördüm ben gerçekten tüm kaslarım açıldı. Ama. bu yeterli olmuyor tabiki uyuşmalarım için ağrılı yerlere baskı yapıyorum kendim fizyoterapistimm önerdi. Eşim başımda boynumda sırtımda ve ağız içindeki ağrılı yerlere parmağıyla baskı uyguluyor tabi bundan önce boynumun altına sıcak su torbası koyuyorum ısıtmak için. Ardından egzersizlerime geciyorum. Ben öğretmenim okulda soğuk ama hiç utanmadan kat kat kıyafetler giyinip öyle gidiyorum okula çok çok sıcak tutmanız lazım kendinizi. Kas gevşeticiler eşim eczacı olduğu için öyle dedi Kasları daha da gevsettıgı için iyice güçsüzleştiriyor ki gizyoterapistimde aynısını söyledi. Bunun yerine masaj yağı veya bebe yağı kullanın. Benım yaklaşık bir ay önce başladı baş dönmem bayılacak gibi oldum uyuştum tüm branşlara gittim hemde kaçar kez. Emarımda boyun düzleşme çıktı. Sağolsun bana git boyun emarı çektir diyen kbb doktoruydu ki kendiside aynı dertten muzdariptir. Bende beyin boyun bel emarı çektirdim boyunda düzleşme çıktı. Fizik tedavi doktorlarından ziyade fizyoterapistlere gidin çünkü onlar kasları çok daha iyi biliyor. Bana kesinlikle boyunluk ve duruş düzeltmek için kullanılan Korseleri kullanma dedi kasların iyice güçsüzleşir dedi. Ben çok umutsuzdum çok korkuyordum panik ataklar baygınlıklar Ağrı’lar kulakta dolgunluk kanımın aktığını bile hissediyordum sese çok duyarlıyım ve korkuyorum ama iyileşecegımı biliyorum. Demin bile masada eşimle oturmuştuk Ağrı’m başladı hafif sendeledim eşimin sesine dahi tahammülsüzlük vardı hemen sıcak su torbama sıcak au koyduk ısıttık masaj yağı sürdüm egzersizi yaptım rahatladım.ama eklemeliyim düzleşmeden ötürü kaslar kasıldıgından lütfen kasları açtırtmadan egzersiz asla yapmayın daha da kötü olur. Ben fizik tedaviye başladığımda doktoruma sordum önce kuru iğnelerle sıcak uygulamalarla ve elektrik vererek kaslarımı gevşetti sonra egzersize başladım. Bana birde bantlama yapıyordu sırtıma hepsini eşime de öğretti bantlama duruşu düzeltmek için. Ben dersteyken bile kolum uyuştugunda yüzüm uyuştugunda dersi durdurup beş on dakika egzersiz yapıyorum. Rahatlıyorum. Neden fizyoterapist diyorum fizik tedavi doktoru elime kağıt verip gönderdi kas gevşetici ilaçlar verdi onlar midemi mahvetti ve Boğaz reflüsüne yakalandım ve nefes dahi alamıyordum Boğaz’ım tıkanmıştı. Kaldıki kaslar açılmadan bunları yaptığınızda daha çok Ağrı oluyor. Lütfen önce iyi olacağınıza yürekten inanın. Zaman Zaman Nasıl olurda boyun düzleşmesi bu kadar şey yapar diyorum ama evet yapıyor çünkü vücüdun köprüsü ve tüm kaslar oradan geçiyor. Duruşunuzu kesinlikle düzeltin bu hastalığı kabullenin etrafınızdaki insanlarda kabullensin öğrencilerim bile benim Dersim’de bana uygun sandalyeyi getiriyor hemen. Kaslarınız güçlenirse ki ben bir haftada kaslarımın güçlendiğini hissettim üstelik mide problemi yaşıyorken. Allah hepimize şifa versin

 44. Büşra dedi ki:

  Doktorlar çok fazla önemsemiyor sizi daha fazla germemek için. Ben bu ara hep misafirliğe gidiyorum sürekli aklımı oyalıycak başka şeyler buluyorum. İnanın tv deki kötü bir haber dahi Kaslarınızı daha da geriyor hafif bir soğuk normal insani etkilemezken bizi etkiliyor. Uyurken sırtınıza boynu kavrayacak şekilde havlu bırakın. Fizik tedavi bana iyi geldi ama asla egzersizi bırakmıycaksın en azından günde iki kez yapacaksın dedi. Haftaya birde bana hacamat yapacak. Ya benim artık öyle ilerlemiştiler ki kaslarım Boynumda sırtımda kitle gibi şeyler oluşturmuştu. Düşünün doktor bile şaşırıyordu kuru iğneler normalde üç dört seanstır bana dokuz seans uyguladı. Hem yüzüme hem boynuma hem de sırtıma. Ama Allah razı olsun çok iyi bir fizyoterapist bana defalarca kızıp bağırdı oradaki hastaları örnek gösterdi iyi olacağına inanacaksın dedi. Ben de çok iyi gelişmeler oldu ben 25 gün rapor kullandım ve okula gitmedim şimdi okulada gidiyorum eve kapanıp kalırsan netten hastalık araştırıp daha da gerileceksin pskolojin iyice bozulacak dedi bu yüzden okula git sevdiğin şeyleri yap dedi sağolsun ilgili bir doktor

 45. Büşra dedi ki:

  Çok yazdım kusura bakmayın d vitamini magnezyum kalsiyum potasyum ve b12 kesinlikle baktırın çünkü bende unutkanlık vardı ve b12 çok sınırdaydı d vitamini keza çok çok düşüktü d vitamini takviye almıyorum Güneş’te yok maalesef ama b12 takviyesi alıyorum. Çünkü aklınıza gelmeyecek derecede şikayetler vardı sinirli unutkan baş dönmesi nefes te problem gözde be yanakta uyuşmalar kafamda uyuşma ve yanmalar ellerimde uyuşma ayaklarımda uyuşma baş dönmesi mide bulantısı panik ataklar korku bayılma hisleri ama lütfen unutmayın hiç bir dert dermansız değildir derdi veren yaradan illa ki dermanınıda veriyor ve boyun Nasıl düzleşebiliyorsa o esnekliğe sahipse eski haline de geri gelebilir sadece bu uzun bir süreç alıcaktır inşallah geçecek hoşçakalın geçmiş olsun

 46. Meçhul birisi dedi ki:

  Geçmiş olsun busra hanım anlattıklarının hepsi bende de mevcut hele nefes alamama çıldırtiyor beni boyun duzlesmesi olan insanlar boğaz enfeksiyonunu daha zor atlatiyorlar b12 takviye olarak mı aliyorsunuz çünkü bende de b12 eksikliği mevcut b12 ve boyun duzlesmesi bi arada olunca panik atak rahatsızlığı olma olasılığınız da çok yüksek demektir haliyle bende maalesef panik atakta var yalnız ben bantlama olayını anlayamadım nasıl oluyordu birde yararlı oluyormu yazabilirsiniz minnettar olurum saygılarımla tekrar çok geçmiş olsun

 47. Mehtap dedi ki:

  2 sene üst üste beyin mr çekildim bişey çıkmadı KBB ye gittim bişey çıkmadı bütün branşlara muayene oldum geçen sene şiddetli boyun ağrısıyla boyun emarı çekildim ve aşırı boyun düzlesmesi çıktı fizik tedaviyle ağrılarım gitti ama sersemlik mide bulantısı geçmedi verilen egzersizleri yapmadığım için geçen sene bu aylarda olan rahatsızlık yine başladı fakat ağrım yoktu beyin cerrahina gittim yine boyun mr çekildim boynum hala aynıymış düzelmemiş bu sefer kafamın üstünde ağırlık gözlerimde baskı siyah toz taneleri gibi uçuşan şeyler arada ışık patlamaları gibi şeyler arada kafamda yanmalar sersemlik şeklinde sallanıyorum gibi hissetme buna eşlik eden geçmeyen mide bulantısı günümü mahvediyor ne yesem bulanıyor şimdi egzersizleri yapmaya başladım bana 2 ay devam et denildi ama 2 ayda düzelirmi emin değilim artık böyle kalıcam diye korkuyorum resmen?

  1. gonca dedi ki:

   merhaba Mehtap hanım aynı şekilde benimde gitmediğim bölüm doktor kalmadı artık gelme diyorlar ama bir sonuçta vermiyorlar.benimde boynumda düzleşme ters kavıs olmuş aynı zamanda fibromiyalji de var bu baş dönmesi sersemlik boynumuzdan mı artık inanamıyorum diğer bölümlerin sonuçları temiz çok şükür.bu dengesizlik hissi psikolojiyi de bozuyor ne yapacağım bilemiyorum banada aynı şekilde egzersizleri en az 2 ay düzenli yapmamı söyledi dr şimdilik yapıyorum ama buda ağrıyı dönmeyi arttırıyor sizdede oluyor mu ??

   1. Mehtap dedi ki:

    Evet gonca hanım egzersizleri yaptıktan sonra bi kaç saat hatta tüm gün midem bulanıyor başımda dönüyor ensemde başıma doğru baskı ağırlık şeklinde bi his oluyor belli bi süre sonra ağlıyor allah şifmızı versin daha kötü bişeyler var zannedip psikolojimizi bozuyo bu hastalık ne yapıcamı şaşırdım doktorlara sürekli gitmeyede utanıyorum artık

 48. Büşra dedi ki:

  Bantlama sırta yapılıyor çapraz şekilde bende işe yaradı gerçi bantlar sırtımda yaralar yaptı onun acısını ayrı cektım ama kasları düZgün hale getiriyor. Bildiğimiz roll bantlar varya onlarla yapılıyor. Rabbim hepimize şifa versin. Nefes alamama panik Ataktan olabilir. Bende de ara ara oluyor ama benim Boğaz’ımda reflü var ondan diye biliyorum endoskopim yapıldı gecen hafta Boğaz reflüsü teshısı koydulr sanki Boğaz’ımda pinpon topu varmış gibi hıssedidyordum çok şükür o geçti ama ara ara bende de nefes zorluğu oluyor ama kendimmi yapıyorum hani panik haliyle yoksa düzleşmeden mi kaynaklı bilmiyorum

 49. Meçhul birisi dedi ki:

  Çok tesekkur ederim bant olayını bende deniycem inş ise yarar inanır misiniz artık iş yerinde hastaneye gidiyorum demekten utanır oldum inşallah bu dertten muzdarip olan herkes sağlığına bir an önce kavuşur kış olmasını hiç istemiyorum keşke hep yaz olsa kışın daha çok sıkıntı yaratıyor bu hastalık tekrar herkese çok geçmiş olsun saygılar

 50. Büşra dedi ki:

  Bant olayını uzman biri yaparsa daha sağlıklı olur

 51. Büşra dedi ki:

  Bu arada size birşey soracaktım bende de nefes problemi oluyor acaba sizdeki Nasıl yani Boğaz’ımda şişlik oluştu demiştiniz sürekli mi nefes alamıyorsunuz yoksa anlık mı cevap verirseniz teşekkür ederim Allah şifa versin

 52. Bayan Hobileri dedi ki:

  Tüm arkadaşların yorumlarına istinaden bazı şeyler yazmak istedim. 1- Nefes problemi : boyun düzleşmesi kas gerginliği yaptığından sürekli gergin bir vücut tabi bu ağrı demek bu ağrıya dayanmaya çalışan bir vücut sonucunda stresi getiriyor. Stresde panik ve korkuyu getiriyor. Sonuçta panik atağa doğru gidiyorsunuz.Burada benim sizlere tavsiyem mutlak suretle nefes darlığı çeken arkadaşlar B12 ve kan sayılarına baktırsınlar. Benim nefes almada zorluk boğazımda düğüm el ayak titremesi çabuk yorulma gibi şikayetlerim vardı. Bu panik atakla karıştırıldı çok ama asıl sebebi B12 olduğu çıktı 6 aylık bir iğne tedavisi verildi. Ve şuanda herhangi bir şikayetim yok. Ama bunu dahiliye uzmanından çözmeniz gerekir. Tavsiyem bir dahiliye uzmanına giderek ben B12 ve kan sayıma baktırmak istiyorum demelisiniz. Başka hiçbirşey demeyin.

  1. ebru ozden dedi ki:

   Hayirli geceler ben artik agrilara dayanamiyorum okudum herseyi egsersiz yaparken bas donmesi kulak cinlamasi.oluyoo hangi hareketleri yapmam gerekiyoo yardimci olursaniz sevinirim

   1. ebru ozden dedi ki:

    Artik dayanamiyorum arkadaslar bana yardimci olun haber bekliyorum faceden ulasabilirsiniz kayseri ebru lutfen acilll

 53. mechul birisi dedi ki:

  Teşekkürler tavsiyeniz icin busra hanım uzman birine yaptırmak isterim ama bu işin uzmanı kim fizik tedavi uzmanlarimı acaba bilgilendirebilirseniz memnun olurum diğer konu nefes alma problemlerim böyle nasıl anlatsam aslında sayın bayan hobilerinin anlattıklarına benzer şekilde oluyor bir anda hava yetmiyor sanki boğuluyor gibi oluyorum paniklersem daha siddetleniyor gun icindede etkisi devam ediyor tabi ilk anki gibi siddetli degil boyle hafif bir nefes darligi seklinde boğazımda sanirsin kör bir düğüm var gitmediğini branş kalmadı beyin mr bütün kan tahlilleri boyun mr EKG EEG tüm batım ultrason akciğer mr kalple ilgili bütün aklınıza gelen ne tahlil varsa hepsi inanır misiniz en sonunda anjiyo bile yaptılar her şey temiz , sadece bulunanlar boyun duzlesmesi ,b12 eksikliği , birde pisikologumun panik atak teşhisi ,dersenizki bu problemden hangisi nefesinizi daraltan inanın bende bilmiyorum şaşkın bir şekilde problemlerimden kurtulmaya çalışıyorum Rabbim herkese acil şifalar versin cumlemizi daha beter hastalıklardan korusun herkese selam ve saygılarımla

 54. mechul birisi dedi ki:

  Sayın site yöneticisi vermiş olduğunuz değerli bilgilerle bizleri çoğu konuda aydınlattınız için çok teşekkürler bendeki b12 eksikligini fizik tedavi doktorumun dikkatiyle bu yıl öğrene bildik oysa ben uzun zamandır bu problemlerle bogusuyorum verilen iğne dodex duzenli ilacını kullanıyorum şimdi ayda bir olarak vuruluyorum benim anlamadığım şikayetlerim hala devam ediyor pazartesi tekrar baktırcam b 12 ye olmazsa ilacımı degistircem en son 126 idi sanki dodex le fazla yukselmiyo b12 değeri siz hangi ilaçları kullanmıştınız acaba şikayetlerim geçti demiştiniz bilgilendirebilirseniz sevinirim herkese tekrar çok geçmiş olsun

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   126 Düşük bir ölçü diye biliyorum. Tabi bu doktorların bileceği bir iş alınan kana göre miktar değişiyor.İğnelerin yanında beslenmenize de dikkat edin. İğnenin ismini hatırlamıyorum. İnternetten b12 içeren besinleri bularak bunları tüketmeye çalışın. Önce b12 yi düzene sokun düzene girdikten sonra geçmez ise tekrar araştırmaya devam edin diyeceğim. İğnenin ismini bakıp yazacağım. Çok geçmiş olsun.

 55. Mechul birisi dedi ki:

  ilk b12 eksikligi fark edildiginde 84 idi ignelerle 126 degerine ulasıldı hayirlisi ne diyelim tekrar verdiginiz bilgiler icin cok tskler

 56. Mehtap dedi ki:

  Arkadaslar son bişey sorucam ama ben 2014- 2015 te üst üste beyin emarı çekildim tertemiz çıktı ikiside en sonuncusunu 9 ay önce çekildim bu baş dönmesinden dolayı hep beynimde bişey var zannediyorum bidaha gitmemek için kendimi zor tutuyorum sizce ne yapmalıyım 1 ay öncede boyun emarına girdim bişey olsaydı o zamanda fark edilirdi diye düşünüyorum artık kafayı yiyeceğim

 57. Büşra dedi ki:

  Fizik tedavi veya fizyoterapistler yapıyor bantlamayı çapraz bandajlar şeklinde atıyordu o bantların çıkmasından sonraki rahatlama müthişti eşime de öğretti ama herzaman yapma kaslar alışmasın dedı ben fizyoterapiste gittim omuzlara ve sırta yapıştırdı bantları kaslarım için. bende suanda egzersizlere devam ediyorum ama baş dönmem sanırım Allah nazardan saklasın baya azalmış hafif şiddette kalmış dün bende dahiliye doktorundaydım patoloji sonuçlarım çıktı benim boğazımdaki düğüm gastritten kaynaklıymış maalesef kas gevşeticiler mideye çok zarar vermiş ve lenf bezlerim şişmiş enfeksiyondan yığın bir antibiyotik tedavisine başladım inşallah buda geçer . Benim eşim kendisi bana dil altından alınan b12 verdi on günde 100 den 500 değerine çıktı.

 58. Büşra dedi ki:

  İlacın ismini veririm ama doğru olmaz diye vermiyorum. Her akşam dil altından aldım bu arada balık tüketin en az haftada iki kez çünkü balıkta b12 var. Ama b12 yi kendi başınıza bilinçsizce kullanmak başka sonuçlar yaratıyor hücreleri arttırdığı için daha da paniklletmiyşm sizi bende eeg ekg kalp endoskopim beyin boyun bel mr ve tomografileri 6 7 kez kan tahlili tonlarca röntgen ultrason tiroidlerime bakıldı defalarca kbb ye gittim odyoloji testleri yapıldı yanı bende de düzleşme b 12 d vitamini eksik d vitamini çok eksik çıktığı için hipofiz bezlerim biraz fazla çalışıyormuş bunlar çıktı. Kimse önemsemedi o yüzden bende kbb uzananımın tavsiyesiyle direk fizyoterapiste gittim.

 59. Büşra dedi ki:

  Bu arada siz fizik tedavi gördünüz mü egzersiz yapıyor Muş’unuz

 60. mechul birisi dedi ki:

  Evet fizik tedavileri de gördüm ve geçici rahatlamalar oldu sonrasında yine aynı aslına bakarsanız yaz aylarında sıcaktan mıdır bilmem sıkıntılarım kış aylarına gore daha az kışın çok daha artiyo aslında benim merak ettiğim bu yakınmaları min asıl nedeni b12 denmi yoksa boyun duzlesmesindenmi daha çok etkilendiği dün akşamyine acildeydim yine bayılacak gibi olma yutkunma güçlüğü nefes darlığı bulanık gorme şikayetleri bir anda atak gibi geliyor tekrar bilgisayarlı beyin tomagrifisi kan tahlilleri serum bağlanıp gözlem odasına alınıp beklenmeler
  yine bisey yok tekrar eve gitmeleri bıktık artık panik atak desem biliyorum onun semptomlarını bu öyle değil daha farkli ya bide hemen ya mr ya BT çekmeleri yokmu beyinden deli olacam ya beynim de bisey yok işde kaç sefer cektiniz bendeki farklı bi durum demekki b 12 mi boğazla ilgilimi yok boyun duzlesmesi neticesimi yok panik atakmi b12 desen iğneleriniduzenli vuruluyorum acaba yyükseliyordu boyun duzlesmesi desem fizik tedavilere gittim kendimi olabildiğince soğuktan korkuyorum panik atak desem hastalığı tanıyorum önceleriatak gelirdi bbildiğim için takmazdim paniklemezdim kendiliğinden 10-15 dakikada kendiliğindengecerdi
  bilmiyorum valla pazartesi tekrar isten izin alip b12 me boyun mr cektirip boynuma felan tekrar baktiricam hayirlisi insallah iyi bir tedavi verirlerde kurtulurum bitsin artik sizlerede yine cok tsk ederim bilgilerinizi paylastiginiz ve yorumlarimi okudugun icin hoca misali hani hoca catidan dusmus herkes basina toplanmis her kafadan bir ses hocayi kimse anlamiyo herkes bildigini soyluyor hoca dayanamamis en sonunda bakmis olmuyor kardesim bana catitan dusen birini getirin sizle olmayacak bu is demis , sıkıntılarimiz uc asagi bes yukari hep ayni dilerim herkes bir an once sagligina kavusur

 61. Büşra dedi ki:

  Allah şifa versin bence sizin boyun düzleşmesiyle alakalı yani ben öyle oluyordum. Allahım tez Zaman da şifa versin. B12 zaten genelde boyun düzleşmesi olan kişilerde eksik çıkıyor. Ama lütfen kendinizi dinlemeyin stres yapmayın biliyom çok zor aynılarını bende yaşadım. Düşünün 3 haftadan fazladır Boğaz’ımda gaz sıkışması var ve orada bişey sıkışmış bununla yaşıyorum. Midemde gastrit ülser ve Boğaz reflüsü var Ama nolur stresten uzak durup insan içine karışın ilk Zaman’lar zor olsa da sonra alışacaksınız. Dert varsa dermanda var egzersizlerinizi düzenlice yapın. Söylediklerim şuan zor gelecek ama enazından deneyin. Yani boyun düzleşmesi olan kimlerle konuştuysam aynı belirtiler aynı şikayetler hepsinde de var. Üzülmeyin geçecektir.

 62. Mechul birisi dedi ki:

  Cok tesekur ederim soylediklerinizi dikkate alacagim aslinda haklisiniz kendini dinle dinle nereye kadar bende dusunuyordum zaten spor salonuna felan gideyim biraz ugraslar bulayim diye bir deneyelim bakalim benimde nette arastirmalarima gore boyun duzlesmesi olan kisilerde genelde b12 eksikligi ve bogazla ilgili problemler var ne diyelim Allah beterinden saklasin ne demis bir buyugumuz ” buda gecer yahu” onun dedigi gibi insallah buda gecer rabbim hefkese acil sifalar versin insallah

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Hocam kesinlikle kendinizi dinlemeyiniz.Kendinizi hiç boş bırakmayın.Sürekli olarak sevdiğiniz şeyler ile ilgilenin yapabilirseniz sitemizde yazarlık yapın 🙂 hobiler edinin ölümden öte köy olmadığını kabul edin. Herşeye kaygıyla yaklaşmayın, aman bu mu olacak niye burası böyle oluyor çare bulamadım diye oturupta internette sonuç aramaya kalkmayın. iş daha çıkılmaz hal alıyor.Kabullenin ağırlık kaldırmayın plates ve germe hareketleri yapın.Size önerim tibet hareketleri olacaktır. İntertten tibet egzersizleri hareketleri diye aratırsanız bulabilirsiniz. Oturup dertlenmek yerine hastalığınızı kabul edin boynunuzun düzleşmesinden dolayı bu arıları sıkıntıları çekiyorsunuz. Şapkanızı önünüze koyun neden oldu sizin yaşam tarzınızdan oldu sizin yaşam tarzınızla düzelecek.Yüzün mutlaka yüzme yapın en etkilisi budur. Sürekli ağrı çektiğinizden ve kafayı taktığınızdan dolayı elbette piskolojide bozuluyor.Bu sefer panik ataklar yaşamaya başlıyorsunuz.Acil şifalar.

   1. mavi91 dedi ki:

    değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. bende şimdi netten tibet egzersizlerini araştırdım gerçekten çok faydalı olduğu söyleniyor ama ben hareketleri görünce biraz çekindim açıkcası baş dönmesi korkusundan siz bu hareketleri yapmışmıydınız yada yapıyomusunuz baş dönmesine sebebiyet veriyormu acaba ?

 63. Mechul birisi dedi ki:

  Cok tesekkur ederim degerli bilgilerinizden dolayı, aslina bakarsaniz boyun duzlesmesinin tek sebebi herseyi kendine dert edinen her isinde mukemmeliyeti arayan insanlardan gordugu kotulukler karsisinda susup her seyi icine atan yani kisacasi kafasi hep dolu olan kisiliklerde oluyor gibime geliyor bir zamanlar pisikolok bir arkadasim insanlara hayir demesini ogreneceksin her seylerine evet dersen cok cekersin demisdi yani icine atmayacaksin yeri geldimi konusacaksin sanirsam benimde hep icime atmamdan dolayi bu sıkıntılar basima geldi aslinda dediginiz gibi ölümden öte yol yok ama defterde bos olunca ölüm haliyle korkutuyo insani 🙂 neyse ilgi ve alakanıza tekrar cok tsk ederim saglik ve huzur dolu gunler yasanması dilegi ile herkese selam ve saygılarımla

 64. mavi91 dedi ki:

  merhaba arkadaşlar sayfanın yazılarını baştan sona okudum . gözlerim pert 🙂 bende boyu düzleşmesinden çekenlerdenim birgün ani baş dönmesiyle baygınlık geçirip acillik oldum o güne kadar mide bulantılarım ve başdönmelerim oluyordu fakat çok üstünde durmuyordum. o günden sonra birde evde tek başınayken bu olayı yaşayınca düşünün bendeki paniği baş uyuşmaları baş dönmeleri denge kaybı bi mide bulantısı aklınıza ne gelirse fakat enteresandırki benım agrılarım yoktu yada baş dönmesi ve mide bulantısına sardığımdan ağrılarımı farketmedim 🙂 benım de gıtmedıgım doktor kalmadı en son ananemın ısrarlarıyla kbb ye gıttım şanslıymısımkı çok ıyı bır doktora denk geldım boyun fılmı beyın emarı kan tahlılı odyo testı ne varsa yaptı sonuç olarak aşırı bır boyun düzleşmesi var dedi fakat bana baş dönmlerim için iki tane hap verdi baş dönmesi ve mide bulantısından eser kalmadı diyebilirim fakat sürekli kendimi dinlediğim için arada bi denge kaybı sallantı durumu yaşar gibi oluyorum çunku sureklı basımda bısey oldugumu düşünüyorum taki burdaki yazılanları görene kadar yazılarınızı okuduktan sonra çok için rahatladı herkezden ALLAH razı olsun RABBİM cümlemizin şifasını versin tez zamanda inşaALLAH

  1. Sibel dedi ki:

   Cnm ayni sikayetler bendede var kbb bana enson latoxyl 10 mg verdi alti ay kullandim simdi birakmaya calisiyorum acaba kbb doktorunun sana verdigi ilaclar nedir rica etsem yazabilirmisin

 65. Büşra dedi ki:

  Merhaba boyun düzleşmesi dediğiniz gibi bu şikayetleri yapıyor. Tabi zor ama insan alışıyor. Ama en iyi gelen şey fizik tedavi ve egzersiz kasları güçlendirdiği için çok faydası var. Geçmiş olsun size Allah şifa versin

  1. mavi91 dedi ki:

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BİLİNÇLENİNCE ATLATMASI VE BAŞ ETMESİ DAHA KOLAY OLUYOR TABİ 🙂 GEÇEKTEN SAYENİZDE BİR HAFTADIR COK DAHA İYİYİM SEBEBİNİ ÖĞRENİNCE İNSANIN İÇİ RAHATLIYORR

 66. Büşra dedi ki:

  Valla benimde suanda kafamsa yüzümde hatta burnumda önce ağrı sonra da uyuşma yanmalar başladı. Bu aralar mide sorunum yüzümden egzersizlerimi ihmal ediyorum. Düşünün ben bile korktum acaba başka bir şey mi diye ama ilerlemiş bir boyun düzleşmem var. Ara ara baygınlıklar uyuşmalar yokluyor çünkü orada sıkışan küçülen ve güçsüzleşen kaslar sinirlere baskı yapıyor. Dolayısıyla ağrı ve uyuşmaya sebep oluyor. Ki ben ilk başladığında hastalığım ayağa kalkamıycak kadar başım dönüyordu şimdi daha iyiyim. Egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor tabi becerebilirsek?? buda bizim kaderimiz işte. Allah size de hepimize de şifa versin. İnşallah daha da iyi olursunuz

  1. mavi91 dedi ki:

   ÇOK GEÇMİŞ OLSUNN BÜŞRA HANIM ŞU BAŞ UYUŞMALARI ÖZELLİKLE ÇOK KORKUTUYOR BENİ BÖYLE NASIL DESEM ÇOK ŞÜKÜR ÇOK KÖTÜ Bİ DURUMUM YOK AMA BAŞIM UYUŞTUĞUNDA KENDİMİ BÖYLE UYKUDA RUYADAYMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM GERÇEK YAŞAMDA DEĞİLMİŞİM GİBİ ÖZELLİKLE AKŞAMLARI BİKAÇ SAAT VE BU DURUMU ETRAFIMDAKİLERE ANLATIYORUM ANLAMIYOLAR SİZDE HİÇ OLUYOMU DİYORUM YOK 🙂 BU SEFER İYİCE PANİK OLUYORUM. AMA BENDE BİRŞEY KEŞFETTİM GERÇEKTEM BİRŞEYLERLE MEŞKUL OLDUGUM ZAMAN HASTALIGIN FARKINDA OLMUYORUM. TEKRAR HERKEZE ÇOK GEÇMİŞ OLSUN

  2. Deniz dedi ki:

   Büşra hanim bunlarin yani sira bende yaygin anksiyete bozukluğu var. Ne yapicam bilmiyorum. Size nasıl ulasabilirim bana yardim edin :((

 67. Deniz dedi ki:

  Merhaba. Ben 30 yaşında 1 cocuk annesiyim. Burda yazılanların hepsini yasiyorum. Fazlasi da var. Lutfen biri burdan beni eklesin. Kimse beni anlamiyor. Boyun duzlesmesi yaşıyorum deyince aval aval bana bakiyorlar. Kimse ne yaşadığımı bilmiyor.

  1. Emine dedi ki:

   Hayat kalitem düştü sokağa çıkmaya korkuyorum?

  2. mavi91 dedi ki:

   DENİZ HANIM BENDE AYNI DERTTEN MÜZDARİBİM 🙁 KONUŞUP SORUNLARIMIZI PAYLAŞABİLİRİZ AMA NASIL EKLİCEM SİZİ BİLMİYORUM

   1. Deniz dedi ki:

    Burdan mail versem yayinlanur mi acaba.?? fdb_2134@hotmail.com. yazdim sakuncali ddgil ise yayinlanur herhalde. Mavi 91 ve busra hanım. .

 68. Büşra dedi ki:

  Allah şifa versin size Deniz hanım. Tedavi olun fizik tedavi ve egzersiz işe yarıyor

 69. Emine dedi ki:

  Merhaba yürürken bacaklarımda kuvvetsizlik halsizlik dizlerimde tarif edemediğim güç kaybı oluyor tabi bununla beraber denge kaybı el atak titremesi …boynum sırtlarım geriyo ve bazen sıcak su döküyolar sanki…çekilen MR sonucunda 4 adet fıtık ve ilerkemiş boyun düzleşmesi çıktı…fizik tedaviye bugün başladım ..çıkınca bir dengesizlik elim ayağım titredi midem bulandı falan…geçiyormu bu hastalık arkadaşlar doktorlar bacaklarka vurmaz dedi mite bacakkarım halsiz…bu arada tansiyonum yükseliyor durup dururken .

  1. Gül dedi ki:

   Ayy aynısını yaşıyorum emine hanım tansiyon ilacı kullanıyorum sabah akşam

 70. Büşra dedi ki:

  Benim göz kenarlarımda Kaş’larımda burnumda dudak çevremde uyuşmalar oluyor sonra ağız içi ağrılı noktalardaki kaslara bası uyguluyorum geçiyor. Benimde kafam uyuşuyor karıncalanıyor bende etrafımdakılere anlatamıyorum tek anlayan fizyoterapistim kendimi mi avutuyorum bilmiyorum ama oluyor işte Boyun düzleşmesi yapıyor. Çünkü Kaslarımız güçsüz. İki gün egzersizi ihmal etsem üçüncü gün pat diye bakıyorumki uyuşmalar Ağrı’lar başladı. Eskisi gibi degılım hoş.kol kaslarım daha güçlü bir şeyleri taşıyorum artık. Bacaklarımda daha iyi bacaklarımda ki uyuşmalar germe hareketlerı sonucu grcti. Ama benim gibi böyle ilerletmişseniz tedavi kısa sürede bitmiyor. Sürekli hareket ve egzersiz şart. Bazen burun kenarlarım öyle uyuşuyorki ah ah. Beyin emarı çektirtmesem defalarca tomografi çekilmese diyicem başka bişey bu. Ama güçsüz kaslar diyicem yine ??yetmiyormuş gibi Boğaz reflüsü var yani normal reflünün Boğaz’a daha ileriye çıkan hali ve gırtlakta kasılmalar yapıyor nefes alamıyorsunuz ve Ağrı yapıyor sürekli Boğaz’ımda bir cisim varmış hissiyle yaşıyorum son iki aydır. Ve bütün doktorlar stres deyip duruyo anladık streste peki böyle bir hayatın içindeyken stressiz yaşamak mümkün mü. Yani kısacası Allah herkese şifa versin. Deniz hanım Nasıl ekleme oluyor bilmiyorum ama iletişim kurmamız içimin başka yol varsa kuralım. Her şeye rağmen yaşıyoruz işte. Hayat öyle ya da böyle devam ediyor. Dua da büyük bir terapi ve ciddi rahatlamalar sağlıyor deneyin derim

 71. mavi91 dedi ki:

  herkeze tekrar tekrar çok geçmiş olsun. aynen büşra hanım size katılıyorum insan baş uyuşmalarında özellikle acaba başka birşeymi var diye düşünmeden edemiyorum resmen yaşam sevincim kayboldu eskisi kadar neşem yok . ne kadar mr da tomografıde cektirmiş olsun halam bi yanım beynimde bişey var diyor ve buda beni daha kötü yapıyor bu düşünceyi nasıl atıcam bilemiyorum en ufak bi baş dönmesinde panik oluyorum devamı gelicekmi diyeee özellikle akşamları çok fazla mide bulantım oluyor. gerçi ilaç kullandığım için başdönmelerim geçti çok şükür ama bitmesine az kaldı ilaçların sonrasını merakla ve korkuyla bekliyorum 🙁 ALLAH hepimizin yar ve yardımcısı olsun birbirmize bolbol dua edeliim inşaALLAH

  1. gonca dedi ki:

   merhaba acaba baş dönmesi için ne ilacı kullandınız sanırım burdan isim vermek olmuyor ama..yada hangi bölüm verdi size ilaçarı??eğer mail adresi vermede sakınca yoksa yazayım geri dönüş yapabilirseniz sevinirim goncaaab@gmail.com

 72. Büşra dedi ki:

  İnanın dün gece burnum uyuştuğu için acildeydim.nefes alamıyor gibiydim. Şimdi doktora gideceğim soracağım bakalım ne olacak uyuşma neden oluyor soluk alıp vermemi engeller mi. Nolur dua edelim birbirimize

  1. mavi91 dedi ki:

   büşra hanım nasıl oldunuz çok merak ettim sizi kötü bir durum yoktur inşaALLAH çok geçmiş olsun tekrar

 73. mavi91 dedi ki:

  İnşaALLAH bi skıntı yoktur büşra hanım ama belki sizin burun uyuşmanız boğaz reflüsündendir. bakalım doktor ne dicek sizinlede konuşmak isterim mail adresinizi verebilirmisiniz

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Arkadaşlar bir öneri olarak watshapptan boyun düzleşmesi grubu kurulabilir. Katılımcı olursa.

   1. Deniz dedi ki:

    Cokkkk iyi olur. Bende katılmak istiyorum. .

   2. kadriye dedi ki:

    grup kurdunuzmu ben de katılmak isterim 🙂

 74. mavi91 dedi ki:

  aaa bu çok güzel bi fikir bence hemen uygulamaya koyalım hem böylece anlık olarak birbirimizin sorunlarına çözüm bulabiliriz pskolojık olarakda birbirimize destek olabiliriz ama ozelden yazışmamız gerek numralarımzı nerden vericez birbirimize

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Bununla alakalı bir çözüm yazacağım bugün bekleyin lütfen.

 75. Büşra dedi ki:

  Evet bir whatsupı gurubu kurtulabilir teşekkürler sayın bayan hobileri. Bugün nörolojiye gittim nöroloji yüzü bu derece uyuşturmaz dedi boyun düzleşmesi. Kalsiyum eksikliği çıktı bu uyuşma yapar dedi kalsiyum takviyesi verdi birde sinir ilaçları eşim eczacı benim sinir ilaçlarını kullanma dedi ama kalsiyum takviyesine başlayacağım.sonuçlarında temiz dedi yanı doktorda şaşırdı kaldı. Sonra kbb ye gittim kbb tomografi çektirdi burunda kemik eğriliği geniz Eti bunun yanısıra kemik Eti var dedi ameliyat dedı ama şikayetlerimin bundan ötürü mü olduğun söylemedi. Fakat burun kuruluğu geniz akıntısı nefes alamama bunlarla alakalı dedi hissizlikte yaratabilir. Belki bende uyuşmayı karıştırıyormuşum yada kendi mi mi avutuyorum bilmiyorum. Ama uyuşma nefes darlığı yapmaz dedi anlayamadım yanı açıkçası bu boyun düzleşmesi hastalarına hiçbir doktor tam bir netlik getirmiyor maalesef. Allah hepimize şifa versin inşallah

 76. Deniz dedi ki:

  Kesinlikle cok iyi olur. Yaygın anksiyete bozukluğu +panik atak +fibromiyalji vee boyun duzlesmesi. Yok yok bende korkuyorum. Boyun yuzunden ataklar geçiriyorum :(((

 77. Meçhul birisi dedi ki:

  Herkese slm busra hanım boğaz reflusu dediginiz boğazda kasılma olayında sanki bogaziniza felç gelmişse boğaz kaslarıniz çalışmıyor seklindemi oluyo sonra kısa sureli yutkunma zorluğu ve nefes darlığı gendeki olay aynı bu şekilde işde doktorlara bir turlu anlayamıyorum aynen bu şekilde oluyordu uç aydır bogazimda düğüm yanı sanki bir cisim varmış gibi birde bu burundaki uyuşmalar da burunda kısa sureli seğirmenlerde varmi soğukta daha çok oluyor ya bu uç ayda beşinci KBB doktoru ziyaretin valla içim disim antibiyotik oldu bu arada antibiyotik ten midemde gitti arada bıçak saplanır gibi ağrı giriyor ama şükür buradaki tarif edilen eksersizlerin denge kaybına faydası oldu şükür eskisi kadar yok Allah herkese acil şifalar versin bu arada wapsap olayı bencede guzel bir fikir herkes bir birbirinin tecrübesinden faydalanabilir bu siteyi bulmadan önce yaşadığım rahatsızlıklar beni çok tedirgin ediyordu kötü bisi var diye ama yazılanları okudukça herkes hemen hemen aynı şeyleri yazıyı merkezinde bütün tahlilleri temiz çıkmış şükür benimde aynı temiz demekki boyun duzlesmesi buradaki yazilanlarin hepsini yasatiyor

 78. mavi91 dedi ki:

  deniz hanımın mailinden ulaşabilirsiniz watsap grubuna biz küçük bir grup kurduk gonca hanım deniz hanım ve ben sizleride bekliyruz

  1. filiz dedi ki:

   Bende cok kötüyüm bu rahatsızlıklar beni mahfetti yüz baş uyusmalari omuz sırt ağrıları daha birçok şey hergun beynimde tümör mü var diye araştırıyorum korkuyorummmmmm kurulacak gruba bende katilmak isterim saygilar

  2. talip dedi ki:

   benide gruba ekleyebilirmisiniz geçmiş olsun iyi günler

 79. melih evren dedi ki:

  Yasadiklarinizi okudim bende boyun duzlesmesi yasayan birisiyim .gitmedigin doktor ve cekilen rotgen kalmadi ve psikoljik doktora gitdim sinirlerim rahatlasin diye sel3ctra 35 gr verdi.biraz rahatlma oldu 3 aydir kullaniyorum.ayrica agrilarim kol ve. Bas tarafinda devam etmektedi.ve dayanamayip kendime suluk tedavisi yaptirdim ve. %50 basimda ve ruhen rahatlama hissettim fakat tam gecmedi ayrica bazen sol yuzumde seyime oluyor malesef. yakinim olan bir beyin ceragi arkdasim sana bir bakayim dedi bnde mr istedi.. mr sonuc 1 fitik ve boyun duzlesmesi cikti artikbedenim 33 yas malm hayat zorluklari vs..yakinda dugun vs var.. bu kadar tedavi gittim eonuc ortada doktor arkdasimin yotumu sole oldu ilac vermicem yapman gereken dik durman,gamsiz olman,ve yuzmek iyi gelir ayrica 15-20 seans. Fiziktedavi almami oradanda sana solecekleri yapmani ama fiziktedavi baslamadi yogunlukta n dolayi bana baska onerisi olan varmidir.ama duzenli yuzme yapiyorum..yardimci olurmusunuz egzersiz yapmalimiyim?ozellile bayanhobileri tavsiyeniz nedir?

 80. Sinem dedi ki:

  Merhaba, bende aylardır boyun düzleşmesi ağrısı çekiyorum.. Fizik tedavi gördüm içmediğim ilaç kalmadı fakat ağrılarımdan hiç kurtulamadım.. Bu hareketleri tavsiye ettiğinizi okudum yapmaya başladım bugün ikinci günüm fakat hareketlerden sonra daha çok ağrım oldu. Bu normal bi durum mu cevaplarsanız sevinirim

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Merhabalar herkesin yaşadığı durum farklı daha ağır daha hafif olabilir. Hareketleri yavaş yavaş artırarak yapın. İlk zamanlar ağrı olması normal ama siz kendinizi çok zorlamayın ileri bir derecede fıtığınız var ise yinede doktora danışarak yapın.

 81. Sude dedi ki:

  MERHABA hersey once griple basladi 2 hafta suren grip sonrasi sersemlik hep griba bagladim grip geçti hala kafada sersemlkk başımın içimde ugultu var gibi korkudan kendimi KBB Dr attım vertigodan suphelendim Dr gripden olabileceğini soyledi ilaç sprey yazıp gönderdi 8 gün ilaçları kullandıktan sonra sersemlik devam edince netten araştırmaya devam ettim burayı buldum boynumda ağrılar var kulunclar zaten canımı yakio boynumu one egemiyorum dün nörolojiye gittim beyim filmi istedi ama doktor hiç muayene etmeden ve sanki başından Savar gibiydi aglaya aglaya ordan çıktım filmde cekilmeden burdaki yazıları okuyunca belirtileri aynı ve ben kendime boyun duzlesmesi tanisini koydum Mr a Giremem panik atak var duramam orda napicam bilmiyorum 22 gündür böleyim sersem gibi geziyorum psikolojim bozuldu hayattan hiç zevk almıyorum bu egzersizler inş ise yarar ???

 82. mavi91 dedi ki:

  MERHABA SUDE HANIM ÇOK GEÇMEDEN SİZİ BİZİM WHATSAP GRUBUNA ALALIM İNSAN KENDİYLE AYNI DUYGULARI YAŞANLARI DUYDUKÇA RAHATLIYOR YALNIZ OLMADIGINI VE KORKULCAK BİRŞEY OLMADIĞINI GÖRÜYOR DENİZ HANIMIN MAİLİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ fbd_2134@hotmail.com bu arada çok geçmiş olsun

  1. derya dedi ki:

   Arkadaslar banada yardim edin ne olur

 83. Ismail C. dedi ki:

  Selamlar, sitedeki yazilari buyuk bir dikkatle okudum ve kendimdeki rahatsizligin da boyun duzlesmesi olduguna tam kanaat getirdim. Kendim bayan ve bay kuaforuyum, Almanyada yasiyorum ve 6 aydan fazla bir suredir bu rahatsizligi cekiyorum. Benimde kollarim surekli onde ve havada kaldigi icin sanirim problem oluyor, ozellikle uzun sureli kaş alirken, birseyin basimin arkasindan birden baski yaptigini hissediyorum ve dilime bir anda oyle bir agri ve uyusma saplaniyor ki anlatamam. Bi arada kalkik olan kollardan dolayi sanirim kurek kemiklerimin arasina saplanan ve aylarca gecmeyen bir agri oluyor. Su anda sol elimde avucumun icinde damarlarin gerildigini ve sisitigini hissediyorum. Spor tabiki cok yararli geliyor fakat boyun duzlesmesinin herhangi kalici bir tedavisi yok mu acaba?

 84. engin dedi ki:

  Merhaba sitedeki yazılanları sonuna kadar okudum.Bendede 10 yıldır boyun düzleşmesi, üç tane fıtık ve boyunda kireçleme var ve ben bunca yıldır bunları agrılı bir şekilde yaşıyorum kollarda uyuşmalar sinirlilik hali ,kaslarda kasılıp tutulmalar ama benim problemim 6 ay önce fizik tedavi doktoru bana 15 günlük fizik verdi gittim bittikten sonra bir hafta kadar geçti bana olanlar oldu baş dönmesi çarpıntı böyle heran bişey olacakmış gibi panik haller o gün bu gündür gitmediğim bölüm kalmadı kalp,göz,kbb,dahiliye … ve herbirine ikişer veye ücer kez gittim benim şikayetlerim var ve bu dr beni anlamıyor diye düşünerek en son kbb dr bana baş dönmem için laroxyl 10 mg verdi ve altı ay kullandım on gündür bırakmaya çalışıyorum çok zor .Dışarıya yalnız çıkmaya korkar oldum kalp atışlarım bır anada 120 çıkıyor kaç kez acillik oldum çok zor bir hastalık Allah yardımcımız olsun birde en kötüsü gittiğn her bölüm herşey temiz çıkınca direk piskiatriste yolluyor nasıl bir çıkmazdır bu ne yapacagımı şaşırmış durumdayım.

 85. derya dedi ki:

  Arkadaslar bendede ayni sikayetler oldu ozellikle gecmeyen bas donmesi 4 ay once dogum yaptim emziriyordum ama dayanamayip doktora gittim basimda biseymi var diye film istedim tomografi cekildim bisey cikmadi ama daha sonra netten okidum tomografi cok zararliymis yuksek radyasyon varmis cok kotu oldum ustelikte bebek emziriyorum benim gibi olan varmi yardim edin lutfen

 86. Sude dedi ki:

  Merhabalar en son ocak 2 de yazmıştım buraya 15 gün önce ben beyin Mr girdim hicbirsey çıkmadı doktor direk antideprasan verdi yolladi ben sadece 4 gün icebildim ve hala sersemlik var boyun duzlesmesi olabilir diyorum Hayır psikolojik diyo deli olucam bu egzersizlere başlamak en güzeli yada direk fizik tedaviye başlasam egzersizlerle birlikde nasıl olur ki ?

 87. Kadir dedi ki:

  6 Ay boyunca boyun ağrısı çektim: tüm branşlara gittim ve 20 seans fizik tedavi aldım. Klasik tens cihazı ve ultrasound fizik tedavi kimseye önermiyorum. 1 Aydır düzenli olarak yüzüyorum ve şuan daha iyiyim. Yürürken sendeleme, kol uyuşması vs tamamen geçti. Şuan sadece boyun agrım kaldı. İsterseniz 10 yıl bekleyin bu geçmeyecek, tek çare yüzmek ve egzersiz. Hala daha buraya gelip yardım edin diyenler oluyor. Bu işin ilacı yada tıbben tedavisi yok. Çare yüzmek ve sırt kaslarınızı geliştirmek. Yapmazsanız 50 yıl çekersiniz.

  1. Bayan Hobileri dedi ki:

   Bu yazının sahibi olarak kesinlikle katılıyorum. Ağzınıza sağlık.

  2. Kadir dedi ki:

   Yüzerken omurganız kesinlikle düz olmalı. Bunun için en iyi yöntem usulüne göre Serbest Stil yüzmek. Kulaç atarken havuzun tabanını görüyor olmalısınız ve 3-4 kulaçta bir yandan nefes. Youtube’dan Serbest Stil yüzme diye aratırsanız görebilirsiniz. Ayrıca not olarak ekleyim: Tens cihazı benim ve arkadaşımda anksiyeteye sebep oldu ve vücudumda farklı hisler yarattı. Boyun bölgesinde bir sürü sinir olduğu için bu bölgeye tens cihazı uygulaması yaptırmamanızı öneriyorum.

   1. engin dedi ki:

    kadir bey bende yukarıdada belirttiğim gibi fizik tedaviden sonra baş dönmesi çarpıntı aşırı heycan hali daralma başladı,sizdede böyle bişeylermi oldu saonra nasıl yendiniz kendiliğindenmi geçti.ben 6 ay laroxyl 10 mg kullandım ama baş dönmem ve heyecan halim hala devam ediyor ilacıda bıraktım bir aydır kullanmıyorum

    1. Kadir dedi ki:

     Maalesef beyin bu korkuları hemen öğreniyor ve normale dönmesi zaman alıyor. İlaç kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Dışarı çıkmaya korkuyorsanız korkuların üzerine gitmeniz gerek. Beyninize durumun değiştiğini gösterirseniz durum normale döner.

 88. Bayan Hobileri dedi ki:

  YÜZÜN – TERLEYİP CERYANDA KALMAYIN – GAMSIZ OLUN. ( BAŞKA BİR TEDAVİSİ YOK)

 89. Yusuf dedi ki:

  Bundan 5 sene evvel kafamı kanepe kenarına dayamış bir şekilde tv izliyordum. Ne mi oldu? Bir gürültü üzerine aniden yataktan kalktım ve hizlica ne olduguna bakmaya gitmek istedim. Ancak giderken resmen sağa çekerek gittim ve neredeyse dusecektim. Bana ne olduysa o gece oldu. 🙁 Baş dönmeleri, carpintilar, kulakta uğultu ve çınlamalar, zamanla boyun ve sirt bolgemde ağrılar. Hatta mide ve bağırsak aliskanligim bile değişti. O günden bugune kadar donem donem iyi olup donem donem rahatsizliklarim oldu. Boyun duzlesmesi oldugumu öğrendikten sonra fizik tedavi aldim. Agrilarim bir sure sonra dinmisti ama yine de mide ve bagirsak sorunlari yasamaya devam ettim. Boyundan gecen sinirlerin gerilmesi insan sagligini bu kadar etkileyebilecegini ancak bu hastalığı yasayanlar bilir. Bugunlerde yine baş dönmesi ve agrilar ile uğraşıyorum. Allah daha buyuk dertler vermesin kimselere. Herkese geçmiş olsun..

 90. Beste dedi ki:

  Peki çınlamanız nasıl oldu?

 91. anıl dedi ki:

  mrhblar ben 2 hafta once agır yuk kaldırdım ve o geceden snra boynumu saga sola ceviremiyordum one egemiyor geriye yaslayamiyordum basimi smdi 2 hafta snra boyun agrm cok az var ama sag omzum agriyor .bu yazilari okuyunca korktum yazdiklarm boyun duzlesmesi belirtilerimi normalde az kamburlukta var bnde cok korkuyorm

 92. arife dedi ki:

  mrblar. benim de aynı sorunlar var. boyun düzleşmesi ve sırt kaslarında fibromiyalji. 1 yıldan beri devam ediyor. her türlü tedaviyi denedim. kuru iğneleme, nöralterapi, hacamat.. sonuç daha şiddetli geldi. bir fiziktedavi merkezinde çalışan fizyoterapist bayan ben de de var dedi. haftanın üç günü spor yapıyorum dedi. bu tedaviler kesin işe yarasa idi çalıştığı yerde yaptırırdı. ben de algoloji doktorunun önerisi üzerine pilates e başladım. hocamla birlikte özellikle sırtı çalıştıran egzersizler yapıyoruz. baya baya bi işe yaradı. ama tamamen ne zaman düzelir ben de merak ediyorum. yani tek çaresi spor ve sırt egzersizi plates egzersizlerini yapmak. ya da düzenli yüzmek gibi.

 93. Gular dedi ki:

  Selam. Bende de boyun duzlesmesi var. Ama benim bogazimda da sanki karincalanma oluyo, agzim kuruyor, bogazima surekli toz kaciyo, dislerde sanki yumusama gibi bısey oluyo. Bunlar da araba boyun duzlesmesile alakalı ola bilirmi. Bi de midede karın bolgesinin bir az yukarilarinda sancilanmalar, araba onunla mi alakalı?

 94. emir dedi ki:

  Arkadaslar ben bunun caresini buldun inanki 2 yildir bu aciyi cekiyorum ve simdi cok rahatim skype kulan arkadaslar eklesin yardimci olalim skype adresim ask3le < skype

 95. pinky dedi ki:

  Merhaba bende çok ağrı çekiyorum ama hareketi çok iyi anlayamadım,yukarı kalkarken kürek kemiklerini birbirine doğru iticek miyiz? teşekkür ederim.

 96. Büşra dedi ki:

  Herkese merhaba uzunca bir aradan sonra tekrar yazıyorum umarım herkes iyidir herkeste düzelmeler olmuştur. Bu illet hastalık insanın yakasını bırakmıyor maalesef. Vücudun heryerini de etkiliyor hem pskolojik olarak hem de bedensel olarak insanı çok çok etkiliyor bir de şu whatsup grubu hala devam ediyor mu .

 97. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar gerçekten bir çaresini bulan varsa yardımcı olalım birbirimize

 98. ahmet dedi ki:

  rabbim hepimizin yardımcısı olsun. 4 yıldır çok şiddetli bir şekilde yaşıyorum bu rahatsızlığı. ne yaptıysam şifa bulamadım. sürekli sırt egzersizi ve boyun egzersizi yapıyorum. ağrım az ama boynum kazık gibi kürek kemiğim yerinden çıkıyor sanki yürürken. bişeyler hareket ediyor kürek kemiğimde.allah rızası için bi yolunu bulan bizede yardımcı olsun 🙁

 99. Büşra dedi ki:

  Arkadaşlar kimseden ses seda çıkmıyor mu hiç

 100. azra dedi ki:

  Benide Watsaap gurubuna alirmisiniz maille ulaşmayı denedim ama olmadı bedirim2008@gmail.com çok şiddetli boyun ve baş ağrılarım var çaresiz kaldım

 101. pinky9 dedi ki:

  Merhaba bende çok ağrı çekiyorum ama hareketi çok iyi anlayamadım,yukarı kalkarken kürek kemiklerini birbirine doğru iticek miyiz? teşekkür ederim.

 102. OSMAN KURT dedi ki:

  Gecmis olsun
  Benimde boyun fitigi ve boyun duzlesmem var ve cok zor zamanlar geciriyorum boyun duzlesmesi boyun kaslarimda kas spazmi yapti ve sag kulagimda cok siddetli cinlama dolgunluk var ve asirii derece denge kaybi bas donmesi midebulantisi istifra var bun sebebi sag kulagimin tarafinfaki boyun kaslari nin cok sert ve dugumlenmis olmasi kas gevsetici hap kullaniyorum biraz faydasi oluyor kaslara kuru iğne yaptirarak kaslardaki spazmlari duzeltme imkani varmi bu hareket ise yararmi yardimci olursaniz sevinirim.

 103. İrem dedi ki:

  Valla 2-3 yıldır bu illetle uğraşıyorum tümör olarak korka korka çektirdim emar fakat herşeyim temiz ve mükemmel çıktı yaklaşık 7-8 ay önce. Ben 1.5 yıl panik atakla uğraştım fakat geçti devamlı hastanelerdeydim onunla alakalı sanıyordum ama bu illet boyunla alakalıymış. Bende devamlı denge kaybı var ama şöyle boynumu hareket ettirmediğim sürece asla yok, ama bir yere gideyim sağa sola bakınayım anında oluyor. Yüzme konusunda katılıyorum ben 1 hafta otele gittim her gün yüzdüm ne denge bozukluğum ne boyun ağrım oldu hepsi geçmişti taa ki eve dönene kadar. Yıl olduğu için ben alıştım, yanlış teşhislerde koyulmadı değil vertigo diyip 6-7 ay ilaç tedavisi sunuldu bana yaptım etkisini görmedim, antidepresan kullanımını yapmamanızı istiyorum senelerdir kullanan biri olarak, gerçekten çok zararlı ve birden bırakmanı sizi daha çok zorlucaktır ben bırakalı baya oldu. Egzersizler 1-2 saat rahatlatıyor ama devam ediyor sonuç olarak, yüzme dedikleri gibi gayet iyi geliyor bende gidicem büyük ihtimalle. Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar ama kafanızda kurarak olucak iş değil özellikle internetten belirtilere bakmayın aman diyim tümör falan çıkıyor ben bile kurmaya başlamıştım kendimi:)

 104. Eda dedi ki:

  Merhabalar bende de artik tersine dogru olmaya baslamis duzlesme var. 2 senedir bas donmesi devam ediyor. Bana yoga yapmayi onerdiler. 3. Kez gittim. Fakat bas donmem artti. Acaba yoga yapan var midir aranizda? Devam etmeli miyim bilemiyorum.

 105. Cem dedi ki:

  Her baş dönmesi boyun düzleşmesi değildir, yorumlarda dikkat ediyorum başı dönen kendine boyun düzleşmesi teşhisi koyuyor. Boyun düzleşmesi boyun emarı çekilerek konulur, bunun tek teşhis yolu budur. Baş dönmesi başta şeker hastalığı olmak üzere bir çok başka hastalıktada meydana gelir. Bu nedenle önce bunların elemesi yapılır kan tahlilleri ile. Kendi kendinize teşhis koymayın doktora gidin.

  1. Cem dedi ki:

   Ayrıca konuda bahsi geçen iki hareketin, iyice ısındıktan sonra yapılması gerekiyor, aksi halde belinizi sakatlamanız yüksek olasılıktır konu sahibi arkadaş bunuda belirtmelidir.

 106. Gülay dedi ki:

  Herkese merhaba, bu işin tek çaresi var oda YÜZME! kesinlikle sırt üstü yüzerek boyun düzleşmeside fıtığıda iyileştirebilirsiniz. Ayrıca manuel terapide çok etkili. Fibromiyalji laneti için ise glutensiz şekersiz beslenme iyi uyku ve kefir (keçi)çok faydali. Çok ağrısı olan varsa acı elma yağı sürebilir (geçici çözüm ama) . En önemlisi yüzme ve beslenme. Fibromiyalji bağırsaklarla alakalı bir durum. Yani bağırsaklarınızı düzeltmeniz şart. Ben şuan tedavi sürecindeyim.herkese geçmiş olsun.

 107. ahmet dedi ki:

  boyun hareketlerin kısıtlıysa ve boynunda şiddetli ağrı varsa yüzde 99,9 baş dönmesinin sebebi boyun düzleşmesine bağlı baş dönmesidir. kulağa bağlı vertigoda eşyalar etrafınızda döner ve çok şiddetlidir vede kusma eşlik eder. boyuna bağlı vertigoda ise baş dönmesi denge kaybı şeklindedir ve kusma çok nadir eşlik eder. 3 sene boyun düzleşmesi yaşamış ve geçirmiş birisiyle tanıştım. geçirmek için yaptığı şeyleri uyguluyorum ve sonuçlar çok olumlu. tamamen geçtiği zaman nasıl geçirdiğimi sizlerle paylaşacağım.

  1. Dilek dedi ki:

   Ahmet sonuc alabildinmi

  2. cagri dedi ki:

   Bu yöntemlerin neler olduğunu söyleyebilir misiniz Ahmet Bey?

 108. serap dedi ki:

  merhaba bende boyun düzleşmesi ve skolyoz var.. dediğiniz gibi panik atakta çıktı ve 1,5 yıl oldu 🙁 napıcağımı bilemiyorum boyun ağrıları baş dönmeleri dengesizlik mide bulantısı bütün hayatımı etkiliyo 🙁

 109. gamze dedi ki:

  Tüm yorumları okudum herkese geçmiş olsun arkadaşlar.Bende aynı sorunla 2 senedir uğraşıyorum tüm belirtiler bende de var.Geçen zamanda tamamen düzelen arkadaşlar var mı paylaşırlarsa çok sevinirim.

 110. Şenay dedi ki:

  Bende boyun düzleşmedi var. WhatsApp grubu devam ediyorsa ekler misiniz. Baş sönmesi ve anksiyete ve panik bozukluk var emar istedi doktor korkuyorum

 111. Esra dedi ki:

  Benimde aynı şikâyetlerim var hangi doktora gittiysem olmadı 2 aydır yaşayan bi ölü gibiyim benide watsap grubumuza alirmisiniz

 112. Canan dedi ki:

  What s up grubu hala aktifse beni de ekleyin arkadaslar

 113. hakan dedi ki:

  boyun düzleşmem ve fıtık başlangıcım var boyunda
  baş dönmesi sebebiyle kbb olsun akla gelebilecek hangi yer varsa denedim
  okulu dondurdum hala dönüyor şuan fizik tedaviye gidiyorum
  nasıl geçecek acaba bu dönme

 114. talip dedi ki:

  boyun düzleşmesi için grup kurulduysa benide ekleyebilirmisiniz

  1. salisee dedi ki:

   benide ekleyin öyle bir grup var ise,,,bel fıtığı ve boyun düzleşmesi sıkıntım var

   1. Talip dedi ki:

    O542 254 40 92

   2. Ebru dedi ki:

    Salisee guruptan söz etmişsiniz varmı öyle bir gurup bende girmek istiyorum siz girdiyseniz banada yardımcı olurmusunuz

  2. Alper dedi ki:

   Arkadaslar lütfen grup varsa bilgilendirme yapabilir misiniz . Katilmak istiyorum ..

 115. Cem dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle bu sorunun sebep olduğu ağrılardan 3 senedir muzdarip olduğumu, ama düzenli egzersizle bu ağrılardan tamamen kurtulduğumu belirtmek isterim. Ama ağrı geçti diye egzersizleri bırakmak yok, yoksa yeniden başlıyorlar.
  Size çok faydalı bir hareket anlatayım;
  Öncelikle sağ elinizi başınızın önüne, sol elinizi başınızın arkasına koyun. Başınızı ellerinizle sabitledikten sonra 5 saniye boyunca sağ omzunuza bakmaya çalışın, kafanızı çevirin. 5 defa yaptıktan sonra aynı hareketleri elleriniz ve omzunuzu değiştirerek yapın. Boyun kaslarını geliştirmede oldukça işe yarıyor tavsiye ederim.

  1. Okan dedi ki:

   Bu hareket iyiymiş cem başka hareketler var mı önerdiğin acaba çok kötü durumdayım inan şimdiden sağol

 116. AYŞEGÜL dedi ki:

  ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN BOYUN DÜZLEŞMESİ , KULAKTA ÇINLAMA BENDEDE VAR ..:( FİZİK TEDAVİ ALIYORUM FAKAT DEDİĞİNİZ HAREKETLERİ YAZIMIN ALTINDA RESİMLERLE PAYLAŞACAĞIM, DEDİNİZ AMA RESİMLER YOK … YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN…?

 117. talip dedi ki:

  3 senedir bende denge bozukluğu ve bilinç bulanıklığı ile yaşadım hastalığım bir türlü tespit edilemedi.insan araştıra araştıra kendi hastalığını buluyor bu hastalıkta.boyun mr’ı çektirdim düzleşme çıktı.telefondan bilgisayardan uzak dur demiyorum göz hizanda kullan ortopedik yastık kullan boyun güçlendirici egzersizler yap (hafif egzersiz ile başlayın yoksa şikayetleriniz artıyor) bunları sabırla ve hastalığımı yeneceğim ümidiyle yap. herşeyide kafana takma sonra ALLAH’ın izniyle zamanla düzelecek İnşallah

 118. volki dedi ki:

  Arkadaslar acaba bu boyun düzlesmesinden mi kaynaklananiyo yok sa
  debresyonmu belkide debresyon boyun düzlesmesi yapiyo

  1. Cem dedi ki:

   Stres boyun kaslarını gerdiğinden düzleşme yapıyor, evet.

  2. Ebru dedi ki:

   Volki buna bende cvp bulamadım boyun mu depresyona sokuyor depresyon mu boynu bu hale sokuyor anlayamadım bildiğim tek şey bütün denge alt üst olmuş vaziyette

 119. engin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar.yazdan beri boynumda tutulmalar oluyordu.ufak egzersizlerle geçmişti.2 aydır halsizlik ara ara kulak çınlamları(özellikle sol) yaşıyorum.Başımı öne eğdiğimde bazen yüzümün ve başımın sol kısmında karıncalanma oluyor.kolumda ve bacağımda hafif uyuşmalar hissettiğim günler de oluyor.Hiçbirşeyden zevk alamaz oldum.Sürekli sersemlik var.bir haftanın 3 günü iyiyim 4 günü huzursuzum heğ ya kulağım çınlar ya uyuşurum.Meslegim öğretmenlik.bilgisayar öğretmeniyim.Bu rahatsızlığım başlamadan önce gece yarılarına kadar projemle uğraşır bazen koltukta uyuyakalırdım.Omzumda ve boynumda ağrılar da var.özellikle sol.Kafamı çevirirken çatırdamalar oluyor.Psikolojim bozldu her şeyde bi sebep arar oldum korkudan doktora gidemiyorum.En sevdiğim hobbilerimi bile yapamyorum istek kalmadı.Bitki gibiyim.Eşime de söyleyemyorum.Belirtiler boyun düzleşmesi gibi.4-5 gündür egzersiz yapyorum.ara tatilde termal otele gittiğim zaman çok rahatlamıştım.Boyun düzleşmesi ara ara çınlama halsizlik sersemlik yapıyormu sizlerde de

  1. cengiz dedi ki:

   aynı durum bendede var hocam kulakta basınc ve öne eğilince denge kaybı bende bilgisayar öğretmeniyim bu illet yüzüne mesleğimden sogudum

 120. hasan dedi ki:

  geçmeyen boyun ağrılarımdan dolayı 1.5 yıldır evden dışarı çıkamıyorum.moralim çok bozuldu.lütfen whatsaap grubunuza benide ekleyin.

 121. hurol dedi ki:

  merhaba whatsup grubu kuruldumu acaba

 122. Hande dedi ki:

  Bir saat öncesine kadar binde bir görulen bır hastalığım olduğunu duşunmeye başlamıştım burayı okuyunca rahatladım.7 yıldır boyun duzleşmem var .bir ay önce başdönmesi sersemlik çınlama ile önce kbb sonra nöroloji mr falan.ikaç kullanmaya başladım.vertıgo olmadığı halde vertıgo hapı verdiler ve anti depresan
  Ama baş dönmem geçmedi.hemen egzersizleri yaptım iyi gelir inşallah.Allah herkese şifa versin

  1. salih dedi ki:

   Arkadaşlar egzersizlere ek olarak size bir önerim var 1 kilo tuzu tavada iyice ısıtın ve bir havlunun içine koyup bohça şeklinde bağlayın.ve boynunuza koyun bunu hergün 30 dk uygulayın farkı göreceksiniz allah şifa versin (kürtçe ismi ARIŞT)

 123. emine dedi ki:

  Allah sizden Razi olsun

  1. muhammed dedi ki:

   4 yıldır boyun düzleşmem var boyun ağrıları sırt ağrıları hayatımı çekilmez hale getirdi doktorlar haftanın 4.5 günü yüz diyor ama mümkün değil cumartesi pazar yüzdüm 3.ay sıkıldım bıraktım son iki aydır sol ayağımda ve ellerimde uyuşma başladı sabahları boyun egzersizi yapıyorum ama yetmiyor bu egzersizide listeme alıyorum yüzmeyede başlıcam çare yok . tavsiyeniz varmıdır .

 124. ayşe dedi ki:

  beş yıl önce boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi var denildi. beş yıldır üç defa yirmi seanslık fizik tedavi aldım başlarda hareketleri yaptım düzenli olarak fakat boyun düzleşmemde bi rahatlama olmadı. normalde c şeklinde olan boyun benimki ters c şekline gelmiş artık hareket yapmaktan korkuyorum daha kötü olur diye. tersleşme eski haline gelir mi bununun için önerileriniz neler yardımcı olursanız sevinirim herkese geçmiş olsun

 125. engi dedi ki:

  boyun egzersizlerini 3 haftadir araliksiz gunde 3 defa yapıyorum.cinlama yok denecek kadar azaldi.sersemligim gecti sayilir.ginko hapi da aliyorum.umarim daha da iyi olurum

 126. mesut dedi ki:

  Bende doktora gittim ve boyunda çok sayıda daralmalar olmuş bende de epey sayıda baş dönmesi halsizlik çınlama ve hiç bir şeyden tat alamama ile birlikte şu aralar bilgisayarda mouse bile kullanırken kollarımda ağrılar olmaya başladı. Bunlarla başa çıkmanın yolu nedir tam olarak lütfen yardımcı olurmusunuz. Gerekirse Watsap grubunada ekleyin.05442285939

 127. Kadriye şahin dedi ki:

  Her yötemi denedim ters kavis miş benim boynum sağa dönmüş nasıl kurtulcam ben 🙁

 128. Emre Özbey dedi ki:

  whatsap grubu kuruldu mu?

 129. hakan dedi ki:

  7 yıldır bu hastalığı çelmekteyimm. Hangi hastaneye gitsem hep aynı cevap sitresden uzak durun felan filan.kollarda uyuşma ,konuşurken duraklama,boyundan ayaklara kollara vuran ağrılar, yürürken denge kaybı,her akşam kalp krızi geçiriyor gibi olma,kafa derisinde gerilmeler,kafa derisinde ani yanmalar ,karıncalanma,beyin kanaması geçiriyor sanma,,,,yani kısacası panik atak,,,,hangi doktora anlatsam 10 saniye dinleyip 1-ilaç yazıyor 2- piskolağa yönlendiriyor 3 -ölene kadar çekeceksin diyor. yazarken bile güçlük çekiyorum..boynumda inanılmaz bir ağrı var,,,herkese saygılar sevgiler

 130. cagri dedi ki:

  Merhaba,
  Kurtulanlar yüzmeden başka hangi egzersizleri yaptıklarını anlatabilirler mi acaba?

 131. Alper dedi ki:

  Sanirim grup için bilgiledirme olmayacak bana ulasin kuralim bizde arkadaslar .

 132. Aysun dedi ki:

  2015 yılından beri Can’ıma tak etti her yol denedim Nöralterapi Mezoterapi yağlar hala yağlarile yatıyorum en iyi yastık aldım
  Egzersizleri yeni düzene koydum
  Pilatese yazıldım
  ?

 133. serhat dedi ki:

  YAZAN VE OKUYAN HERKEZE GEÇMİŞ OLSUN.
  Arkadaşlar bir sağlık çalışanı olarak tam 3 yıldır bu şikayetlerin hepsini ve dahası bir çok farklı şikayetle hayatım zehir oldu.
  Kısa ve öz olarak çözüme ulaştırmak istiyorum. Boyun bel düzleşmesinde ve omurilikte olabilecek bütün dönme kaymalardan kaynaklanan tüm bu şikayetlerin sona ereceği bir modern tıp tekniği var. (Manuel Terapi) inşaallah önümüzdeki bu hafta randevu alarak yıllardır hayatımı zehir eden bu hale son vercem. Diceksinizki sen daha gitmeden kesin çözüm olduğunu nasıl söyleyebilirsin ? Tam yerinde bir soru haklısınız. Benim güvencemde askerde beraber olduğum arkadaşımla aynı sorunları yaşayıp ve onun bu şikayetlerden kurtulduğudur. Tekrar geçmş olsun.

  1. serhat dedi ki:

   VEYA SİZİ AYDINLATMAK VE ÇÖZÜME BİR AN ÖNCE GÖTÜRMEK İÇİN ŞÖYLE YAPALIM. FİZYOTERAPİST ERKAN MİRZAOĞLU NU VE DAHASI MANUEL TERAPİ OLARAK ADLANDIRILAN TEDAVİ ŞEKLİNİ İNTERNET ÜZERİNDEN ARAŞTIRMANIZI ÖNERİRİM.

 134. İkbal dedi ki:

  Ben yaklaşık 5-6 yıldır bu ağrıyı çekiyorum. Hayatım mahvoldu. Çok sersem oluyorum. Bugün ilk defa boyun düzleşmesinden kaynaklandığını sizlerden öğrendim. Önerilerinizi beklerim. Teşekkürler

Sayfa başına git