Açıklamalı İğne Oyası İle Çiçek Yapılışı

Örgü ve tığ işi ile çiçekleri bir çok süslemede kullanıyoruz peki iğne oyası ile çiçek yapımı hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz. Değilseniz dikkatlice anlatılanları uygulamaya çalışın. Parmak üzerinde 5 zürafa yapıyoruz. Ters düğümle başa dönüyoruz. Başta ortada ve sonda artırıyoruz. Bu şekilde 8 sıra artırıyoruz. Artırma bitince, artırmadan 8 zürafa kalana kadar zürafa yapıyoruz.

Yaptığımız yaprağın etrafını saracak boyutta 5 kat ip kesiyoruz. 5 kat ipi ve iğnemize geçirmiş olduğumuz ipin ucunu yaprağın kenarına koyuyoruz. Aynı düğüm yapar gibi ipimizi iğneye dolayarak düğüm yapıyoruz. Düğümü iyice sıkıyoruz.

Bu şekilde her tarafını ip gezdirip zürafa yapıyoruz. Böylece yaprak yapmış oluyoruz. Döndüğümüz ipin artan kısımlarını kesiyoruz zürafa yaptığımız ipi kesmiyoruz. Yaprağın dip kısmını pile yapar gibi katlıyoruz. Bu şekilde ara kapanıyor.

igne-oyasi-zurafa-nasil-yapilir

İğnemizi katladığımız yere batırarak düğüm yapıyoruz. Kaşık şeklini alıyor, aynı şekilde aynı sayılarda 5 yaprak yapıyoruz. Yaprakların birinin kenarı diğerinin üzerine gelecek şekilde yan yana tutuyoruz. Düğümle birleştiriyoruz. Yaprakların üst üste gelen kısımlarından da düğümlerle sabitliyoruz şeklinin bozulmamasını sağlıyoruz.

Bu şekilde her yaprağı birleştiriyoruz çiçek şekli oluyor. İkinci katının yapraklarını da aynı birinci kat gibi 5 zürafayla başlayıp aynı yerlerden artırıyoruz fakat bunda 6 sıra artırma yapıyoruz artırma bitince 6 zürafa kalana kadar yapıyoruz. Etraf dönmesi falan her şeyini aynı şekilde yapıyoruz.

Küçük çiçeği büyüğünün içine koyup orta kısmınından dikerek birbirine sabitliyoruz. Çiçek boncuğu geçiriyoruz. Yuvarlak boncuğuda geçiriyoruz. Çiçek boncuğun deliğinden geriye batarak alttan düğümlüyoruz. Çiçek motifimiz bu şekilde bitmiş oluyor.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git